StoryEditorCO ZROBIĆ JESZCZE W LISTOPADZIE?

Jak odpowiednio przygotować ogród do zimy? Lista prac, które należy wykonać

17.11.2023., 08:00h
Jeszcze przed nastaniem mrozów ogród powinien zostać odpowiednio przygotowany do zimy. Dzięki właściwej pielęgnacji rośliny pozostaną w dobrej kondycji, również w następnym sezonie. O niektórych czynnościach warto pamiętać jeszcze przed opadami śniegu. Jak więc zabezpieczyć rabaty i grządki?

Ostatnie jesienne prace ogrodowe

Listopad to już ostatnia chwila na przygotowanie ogrodu do zimy. Właściwa pielęgnacja wykonana teraz to gwarancja, że nasze rośliny pełne energii powrócą do życia w przyszłym roku. To właściwie nasze zaangażowanie w ostatnie jesienne dni jest wyznacznikiem tego, jak będzie wyglądał ogród w następnym sezonie. Jakie czynności powinniśmy wykonać, aby nasze uprawy właściwie przygotować do zimy?

Zacznijmy od uporządkowania trawnika. Zgrabiajmy opadłe liście czy gałęzie, które zalegają na murawie. To ważne, bowiem poprzez takie działanie zapewnimy trawie właściwą cyrkulację powietrza. Gnijące na trawniku liście mogłyby też doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. W takich miejscach bardzo często bytują również różne szkodniki, na przykład larwy niszczących źdźbła owadów.

Następnie zabierzmy się za porządkowanie rabat i grządek. W listopadzie nadszedł czas na pozbywanie się wszystkich obumarłych fragmentów upraw. Wyrwijmy resztki roślin jednorocznych, usuńmy z podłoża pozostałości warzyw. Powinniśmy uporządkować nasz ogród najbardziej, jak się da. Nie doprowadzajmy do sytuacji, w której wiosną będziemy musieli mierzyć się ze skutkami chaosu i nieporządku w ogrodzie.

Nie zapomnijmy również o ostatnim, jesiennym nawożeniu. Nie używamy już preparatów zawierających azot, bowiem ten pierwiastek pobudza rośliny do kontynuowania wegetacji. My natomiast dążymy do tego, aby nasze uprawy jak najbezpieczniej przeszły w stan spoczynku. Dzięki dokarmianiu nawozem dodatkowo wzmocnimy je i zapewnimy lepszy start wiosną.

Listopad to też najwyższy czas na właściwe zabezpieczenie roślin przed mrozem. Używamy agrowłókniny, specjalne siatki, a także kopczykujemy rośliny. Co dokładnie należy zrobić?

To najwyższy czas na zabezpieczenie roślin

Przed mrozem warto zabezpieczyć przede wszystkim rośliny szczególnie delikatne i wrażliwe na mróz. Żadnemu gatunkowi nie zaszkodzi kopczykowanie. Polega ono na ochronie korzeni – wokół łodygi lub pnia usypujemy kopczyk na wysokość około 5 cm. Najpopularniejszym materiałem do kopczykowania jest kora drzewna, ale nadadzą się również liście. Inne rośliny zabezpieczamy agrowłókniną – wyłącznie w białym kolorze. Alternatywą dla tego typu materiałów są maty ochronne wykonane ze słomy oraz tektury. W przypadku krzewów i drzew śnieg stanowi zagrożenie deformacją pokroju bądź korony. Zabezpieczajmy więc nasze okazy specjalną siatką i regularnie strzepujmy biały puch, gdy tylko się pojawi.

Rośliny w pojemnikach najlepiej z tarasów czy balkonów przenieść do wnętrza. W pomieszczeniu musi być dość chłodno, ale powinno tam docierać światło słoneczne. Każdy gatunek ma swoje konkretne wymagania. Jeżeli mamy roślinę bardziej mrozoodporną, a nie mamy możliwości wnieść jej do wnętrza, najlepiej „obudować” donicę za pomocą styropianu. W ten sposób ochronimy bryłę korzeniową.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:20