Jak i kiedy przycinać budleję Dawida?
Najważniejsze cięcie tej rośliny przeprowadzamy wczesną wiosną – na przełomie marca i kwietnia. W tym czasie minie już największe ryzyko przymrozków. Nie wykonujemy tego zabiegu ani jesienią, ani zbyt wczesną wiosną, gdyż roślina po prostu zostanie uszkodzona przez niskie temperatury.
Budleja kwitnie na pędach tegorocznych, a więc tych, które wyrosły w danym sezonie. Z tego względu krzew przycinamy na wysokości 1 m lub nawet 20-50 cm nad ziemią. Tak radykalne cięcie jest polecane zwłaszcza w przypadku młodych krzewów, gdyż starsze egzemplarze mogą mieć po nim problemy z regeneracją. Podczas cięcia usuwamy wszystkie uszkodzone oraz połamane pędy, dzięki czemu ograniczymy rozwój chorób w pełni sezonu. Wiosenne przycinanie pozwoli także zagęścić krzew, zachować jego atrakcyjny pokrój oraz wpłynąć korzystnie na kwitnienie rośliny.
Pamiętajmy również o przycinaniu kwiatów! Robimy to na bieżąco w sezonie wegetacyjnym. Usuwamy wszystkie przekwitłe kwiatostany tuż nad parą liści znajdujących się pod nimi. Dzięki temu z kątów liści wyrosną kolejne kwiaty. W ten sposób przedłużymy kwitnienie budlei. Bardzo ważny zabieg wykonujemy również jesienią, wtedy jednak nie skracamy pędów, a usuwamy wyłącznie wszystkie przekwitłe kwiatostany.
Kiedy i jak nawozić budleję Dawida?
Wiosną każdego roku zasilajmy naszą budleję Dawida. Do tego celu wybierzmy nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin kwitnących. Stosuje się je najczęściej 2-3 razy w sezonie. Trzymajmy się terminów i dawek zalecanych przez producenta. Takie nawozy zawierają zbilansowany zestaw mikro- i makroelementów. Pod koniec lata możemy zastosować także nawóz jesienny. On uodporni roślinę na niekorzystne warunki klimatyczne, dzięki czemu ułatwi przetrwanie zimy. Taki nawóz najczęściej zawiera śladowe ilości azotu, co sprawia, że może być stosowany już pod koniec okresu wegetacyjnego.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements