StoryEditorPRACE W OGRODZIE PO ZIMIE

Jak pielęgnować trawnik po zimie?

08.03.2023., 08:00h
Po zimie szczególnie warto zadbać o murawę w ogrodzie. Jeżeli w pełni sezonu chcemy cieszyć się bujną, zieloną trawą, powinniśmy już teraz się o nią zatroszczyć. Dzięki zastosowaniu kilku sprawdzonych metod każdy trawnik będzie wyglądał imponująco!

Jak pielęgnować ogród po zimie?

Pierwsze prace mające na celu odnowienie trawnika po zimie przeprowadzamy pod koniec lutego. Jeżeli pogoda nie sprzyja, powinniśmy najpóźniej rozpocząć zabiegi pielęgnacyjne na początku marca. Zanim weźmiemy się do pracy, musimy zaczekać, aż gleba nieco przeschnie – praca w mokrym terenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, może natomiast wręcz pogorszyć stan trawnika.

Pielęgnacja naszej murawy powinna obejmować sześć istotnych kroków. Są to: grabienie, napowietrzanie, odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie i koszenie. Przede wszystkim najpierw musimy ocenić stan trawnika. Jeżeli pojawiły się na nim kretowiska, pozbądźmy się najpierw nieproszonych gości, a później wyrównajmy powierzchnię. Pamiętać należy również, aby wykonać pierwsze koszenie wyłącznie wówczas, gdy źdźbła odrosną na wysokość około 6-8 cm. Temperatura nie powinna wówczas spadać poniżej -5°C. Odpowiednie warunki na ten zabieg to najczęściej przełom marca i kwietnia.

Naprawianie i uzupełnianie trawnika

Ten krok rozpoczynamy od grabienia bądź wałowania powierzchni trawnika. Jeżeli są na niej widoczne duże ubytki, musimy najpierw wszystko wygrabić. Później przyjdzie czas na dosianie nasion. Za to w przypadku gęstych traw zacznijmy od wałowania. Ten zabieg sprawi, że trawa zostanie dociśnięta do podłoża i dzięki temu nie wyrwiemy korzeni. Tę czynność wykonujemy, gdy gleba jest nieco wilgotna po wiosennych roztopach. Po wałowaniu powierzchnia murawy powinna obniżyć się o około 1-1,5 cm. Wtedy nadejdzie czas na grabienie, które ułatwi pozbycie się zeschłych liści i źdźbeł.

Wertykulacja i napowietrzanie trawnika

Jeżeli w ogrodzie zastajemy warstwę filcu na trawniku, a więc grubszą warstwę obumarłych pędów i korzeni, to powinniśmy przeprowadzić wertykulację. Ten zabieg polega na pionowym nacięciu darni, dzięki czemu możliwe staje się usunięcie luźnych resztek z jej powierzchni. Prace należy przeprowadzić za pomocą odpowiedniego narzędzia – wertykulatora. Po wertykulacji jeszcze raz wygrabiamy murawę, zbierając zeschnięte pędy oraz korzenie. W tym czasie można także uzupełnić ewentualne wgłębienia w powierzchni świeżą ziemią.

Kolejny zabieg to aeracja trawnika, a więc jego napowietrzanie. Tę pracę wykonujemy po wertykulacji lub dopiero po skoszeniu trawy. Aeracja polega na nakłuwaniu murawy na głębokość 3-10 cm. Spulchni to podłoże, napowietrzy trawnik i przyspieszy jego regenerację. Możemy zrobić to za pomocą wideł. Na większym terenie natomiast posłużmy się aeratorem.

Koszenie trawnika po zimie

Wiosną przeprowadzamy najpierw tak zwane niskie koszenie. Trawnik przycinamy wówczas na wysokość około 4-6 cm. Później warto przeprowadzić wysiew nasion oraz nawożenie. W okresie wiosennym wybieramy mieszanki tych nawozów, które są bogate w azot. Sprawdzą się także preparaty wieloskładnikowe.

Po zasianiu, nasiona należy okryć, a więc zasypać około 1,5-centymetrową warstwą ziemi, którą trzeba później ubić. W przypadku pominięcia tego kroku trzeba liczyć się z tym, że nasiona zostaną wymyte podczas deszczu bądź przeniesione przez wiatr.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 16:03