StoryEditorSZKODNIKI W OGRODZIE

Ćma bukszpanowa zaatakowała ogród? Wypróbuj ten prosty sposób!

10.04.2024., 07:24h
Ćma bukszpanowa pojawiła się w Polsce niedawno, jednak zdążyła już opanować ogrody w całym kraju. Gąsienice tego owada są bardzo żarłoczne, co w rezultacie prowadzi do całkowitego wyniszczenia bukszpanu. Dodatkowo ten groźny szkodnik bardzo szybko się rozmnaża. Jak z nim walczyć? Zdradzamy sprawdzony sposób.

Skąd się wzięła i jak wygląda ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa nazywana jest także ćmą azjatycką. To jedna z największych przedstawicielek gatunku w Europie, dokąd przywieziona została prawdopodobnie z Azji, wraz z importowanymi sadzonkami bukszpanu. Ćma bukszpanowa w 2012 roku została zaobserwowana w Polsce. Od tej pory znacząco się rozpowszechniła.

Ćma bukszpanowa żeruje wieczorem i w nocy. Dorosłe osobniki charakteryzują się szaro-brązową barwą. Nie niszczą one bukszpanów. Szkodnikami są natomiast larwy, które później przekształcają się w gąsienice. Mogą one osiągać do 4 cm długości i siać prawdziwe spustoszenie. Samice ćmy bukszpanowej na spodniej stronie liści bukszpanu składają jasnożółte jaja. Trudno je zauważyć, gdyż znajdują się głęboko wewnątrz krzewów. Trzeba także dodać, że szkodnik ten bardzo szybko się rozmnaża – w ciągu roku na jednym krzewie mogą żyć nawet cztery pokolenia.

Ćma bukszpanowa – kiedy atakuje?

Szkodnik ten żeruje od kwietnia do września. Jeżeli jednak pogoda jest ciepła, może atakować nawet do października. Larwy ćmy bukszpanowej żerują tylko na krzewach bukszpanu. Z początku obgryzają brzegi liści, a z czasem także całe liście, co prowadzi do obumarcia rośliny. Ze względu na szybkie rozmnażanie się ćmy bukszpanowej, larwy i gąsienice mogą w krótkim czasie spowodować zniszczenie wszystkich krzewów w okolicy. Niestety, gatunek ten jest w Polsce inwazyjny, co oznacza, że nie ma naturalnych wrogów. Jego zwalczanie może więc być trudne. Z tego względu należy cały czas kontrolować kondycję krzewów bukszpanowych.

image
Ćma bukszpanowa to bardzo uciążliwy szkodnik
FOTO: Pixabay

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową? Ten sposób to prawdziwy hit!

Jeżeli nie chcesz stosować chemicznych środków do zwalczania ćmy bukszpanowej, warto sięgnąć po domowe sposoby. Jednym z nich jest oprysk z szarego mydła i wody. Kwasy tłuszczowe, w które bogate jest szare mydło, mają właściwości owadobójcze. Okazuje się więc, że to dobry środek nie tylko nie ćmę bukszpanową, ale także na inne szkodniki, takie jak mszyce, przędziorki czy wełnowce.

Jak przygotować oprysk z szarego mydła? Aby mydło szybciej się rozpuściło, najpierw ścieramy około 75 g tego środka na tarce o grubych oczkach. Następnie zalewamy je 5 l ciepłej wody, dokładnie mieszamy i odstawiamy do wystygnięcia. Warto mieć na uwadze, że najlepiej rozpuścić mydło w wodzie miękkiej, a więc na przykład w deszczówce. Woda twarda zawiera sporą ilość węglanów, które prowadzą do podniesienia odczynu gleby i w rezultacie wpływają negatywnie na kondycję rośliny. Kiedy mieszanina już wystygnie, przecedzamy ją przez gazę bądź drobne sitko, aby nierozpuszczone fragmenty mydła nie poparzyły rośliny. Tak przygotowany oprysk nie trzeba dodatkowo rozcieńczać – jest on gotowy do użycia.

Domowy oprysk na ćmę bukszpanową – kiedy i jak stosować?

Kiedy tylko zauważymy gąsienice owada żerujące na krzewach bukszpanu, wówczas należy od razu zastosować oprysk z szarego mydła. Dla większej wygody najlepiej przelać roztwór do spryskiwacza bądź pojemnika z dozownikiem. Opryskujemy bukszpan silnym strumieniem, trzymając końcówkę spryskiwacza jak najbliżej krzewu.

Inne sposoby na zwalczanie ćmy bukszpanowej

Istnieją jeszcze inne sposoby na zwalczanie ćmy bukszpanowej. Jednym z nich jest wyłapywanie ręczne gąsienic i larw tego szkodnika. Można to robić poprzez potrząsanie bukszpanem bądź polewaniem krzewu silnym strumieniem wody z węża ogrodowego. Innym sposobem są pułapki feromonowe. Służą one do wyłapywania samców ćmy bukszpanowej. Dzięki temu samice nie będą mogły się rozmnożyć, a ich jaja nie zostaną zapłodnione. Jeżeli inne sposoby nie działają, w ostateczności możemy zastosować opryski chemiczne.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 16:16