Dlaczego grzyb na ścianach jest szkodliwy?
To, że pleśń wpływa negatywnie na organizm człowieka, nie jest odkryciem. Przebywanie w pomieszczeniach wilgotnych i zagrzybionych przyczynia się do częstszych bólów głowy, zmęczenie czy podrażnień skóry. Szczególne zagrożenie stanowi dla alergików i astmatyków.
Jak usunąć grzyba ze ścian: pomoże Ci ocet!
O wieloaspektowym zastosowaniu octu wie każda pani domu. Używa się go często do odkamieniania czajników czy podczas mycia lodówek, okazuje się, że przyda się również w walce z grzybem. Przepis na octowy spray jest prosty:
- zmieszaj ocet z wodą w proporcji 4:1,
- przelej substancję do butelki ze spryskiwaczem,
- odczekaj godzinę,
- spryskaj ścianę,
- poczekaj 3 dni,
- umyj ścianę wodą z mydłem.
Jak usunąć grzyba ze ścian: mikstura z olejkiem herbacianym
Składnikiem kolejnego preparatu, który może wspomóc walkę z grzybem, jest olejek herbaciany. Dostępny w aptekach i drogeriach, kosztuje jedyne 10zł, a potrafi zdziałać cuda. Receptura na przygotowanie środka z olejkiem herbacianym składa się z następujących proporcji:
- 1 łyżeczkę oleju herbacianego dodaj do szklanki ciepłej wody,
- wymieszaj,
- przelej do butelki ze spryskiwaczem,
- spryskaj,
- odczekaj 3 dni,
- umyj wodą z mydłem.
Po umyciu ściany, w obu przypadkach, należy ją osuszyć. Grzyb powinien zniknąć.
Dlaczego pojawia się grzyb na ścianie w domu?
Obecność grzyba na ścianach w domu jest skutkiem zbyt wysokiej wilgotności powietrza i słabej wentylacji. Jeżeli wilgotność powietrza wynosi więcej niż 60%, tworzą się optymalne warunki dla rozwoju pleśni. Chcąc ocenić poziom wilgotności w swoim domu, należy obserwować okna, jeśli pojawi się na nich widoczna gołym okiem wilgotna powłoka, jest to znak, że przekroczyła wspomnianą wartość.
oprac. Justyna Czupryniak
fot. envato elements