StoryEditorSZKODNIKI W OGRODZIE

Jak pozbyć się karczowników z ogrodu?

24.02.2023., 08:00h
Karczowniki to szczególnie niebezpieczne gryzonie, gdyż przekopują całe grządki, a żywią się przede wszystkim korzeniami i warzywami. Zimą karczowniki uszkadzają również systemy korzeniowe drzew, bardzo je przez to osłabiając. Jak pozbyć się tych szkodników?

Co należy wiedzieć o karczowniku?

Karczownik ziemnowodny to szkodnik pojawiający się najczęściej w pobliżu zbiorników wodnych. Podobnie jak kret, karczownik kopie podziemne korytarze, niszcząc grządki i rabaty. Kopiec karczownika jest bardziej płaski niż ten kreta. Wejście do tunelu ma kształt jajowaty i szerokość od około 5 do około 6 cm. Szkodnik ten żywi się zarówno korzeniami, jak i kłączami czy cebulami.

Jak pozbyć się karczownika?

Istnieje kilka metod, które pomogą nam w walce z karczownikiem. Pamiętajmy, że najlepiej regularnie stosować wszystkie naraz – wówczas ich skuteczność zwiększa się. Pierwszym ze sposobów jest stosowanie pułapek. Mogą mieć one różną formę czy zasadę działania. Bardzo popularne są pułapki tunelowe. Są one wyposażone w specjalną zapadkę. Uruchamia się ona, gdy karczownik wejdzie do środka. Taka forma pułapki nie powoduje uśmierci czy szkodzeń ciała zwierząt. Złapanego w ten sposób karczownika należy wywieźć jak najdalej od ludzkich siedzib.

Innym sposobem jest odstraszanie zapachowe oraz dźwiękowe. Karczowniki nie znoszą zapachu kilku roślin: czarnego bzu, lawendy, aksamitki oraz mięty. Wystarczy więc ulokować te rośliny w pobliżu tunelów lub nawet włożyć do środka. Jeżeli chodzi o dźwięki, to idealnie sprawdzi się zainstalowanie odstraszaczy na ogrodowe szkodniki. Takie urządzenia emitują dźwięki niesłyszalne dl ludzi, lecz bardzo denerwujące dla gryzoni.

Ostatni sposób również jest skuteczny, jednak musimy w tym przypadku pamiętać o systematyczności. Karczownik nie przepada za ciągłym kontaktem z wodą, pomimo iż żyje w pobliżu zbiorników wodnych. Co to dla nas oznacza? Powinniśmy po prostu zalewać podziemne korytarze szkodnika wodą. Muszą być one nieustannie zalane. Wówczas karczownik powinien się wynieść.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 20:09