StoryEditorSZKODNIKI W OGRODZIE

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Wypróbuj ten prosty patent!

02.06.2023., 10:00h
Sezon wegetacyjny roślin trwa już w najlepsze. Oznacza to wytężone prace w ogrodzie, także związane niestety z walką ze szkodnikami. Jednymi z najbardziej uciążliwych niszczycieli upraw są ślimaki. Zjadają łodygi, liście i pędy młodych roślin, czym mogą doprowadzić nawet do ich obumarcia. Jak pozbyć się ślimaków w sposób tani, a zarazem ekologiczny?

Ślimaki w ogrodzie – te ze skorupką i bez

Różne gatunki ślimaków mają zupełnie różne preferencje dotyczące pożywienia. Niektóre żywią się drobnych owadami, a nawet innymi ślimakami! Najczęściej jednak spotykamy te gatunki, które zjadają rośliny, łącznie z tymi obumarłymi. Dla upraw w naszych ogrodach szczególne niebezpieczeństwo stanowią pomrowy. Są to ślimaki bez skorupki. Gdy tylko zauważymy kilka osobników w pobliżu rabat czy grządek, powinniśmy zacząć działać natychmiast. Pomrowy są wyjątkowo żarłoczne. Do tego stopnia, że są w stanie zagrozić nie pojedynczym roślinom, ale nawet całym uprawom, dokonując ogromnych zniszczeń w stosunkowo krótkim czasie.

Pułapka na ślimaki – jak ją przygotować?

Ślimaki mają bardzo silnie rozwinięty zmysł węchu. Możemy to wykorzystać podczas tworzenia na nie sprytnych pułapek. Wystarczy, że w proporcji 1:1 zmieszamy ze sobą piwo oraz ocet. Mieszaninę przelewamy do słoików, które to zakopujemy na poziomie gleby w ogrodzie – na powierzchni musi znajdować się wyłącznie rant wypełnionych miksturą naczyń. Pułapki musimy umieścić w kilku miejscach w ogrodzie, najlepiej tych najbardziej obleganych przez szkodniki. Jak działa ten specyfik? Zwabia ślimaki. Na szczęście skuszone przyjemnych zapachem stworzenia utopią się w słoiku. W ten sposób możemy pozbyć się problemu bez używania chemicznych preparatów.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 14:55