StoryEditorOGRÓD ZIMĄ

Jak przezimować rośliny na balkonie i tarasie?

25.11.2022., 08:00h

Rośliny pod wpływem silnego mrozu marnieją i obumierają. Dlatego też najczęściej kwiatom z balkonu czy tarasu zapewniamy warunki do zimowania w pomieszczeniu. Okazuje się jednak, że rośliny można przezimować także na balkonie. Zastosowanie się do odpowiednich metod sprawi, że będziemy cieszyć się pięknymi kwiatami w przyszłym roku.

Jakie rośliny można przezimować na balkonie?

Część roślin wieloletnich możemy zachować na kolejny sezon. Trzeba jednak odpowiednio je zabezpieczyć, gdyż większość z nich nie jest odporna nawet na łagodne mrozy. Jeżeli zapewnimy tym roślinom odpowiednie warunki, wiosną znów będziemy mogli cieszyć się ich urodą.

Do roślin balkonowych, które można przezimować, należą między innymi:

  • pelargonia;
  • fuksja;
  • begonia bulwiasta;
  • bluszcz pospolity;
  • wrzos i wrzosiec;
  • berberys Thunberga;
  • cis;
  • róża (pnąca oraz rabatowa);
  • bukszpan;
  • bez czarny;
  • forsycja;
  • rozchodnik i rojnik;
  • iglaki (jałowce, sosny, świerki, tuje zachodnie itd.);
  • większość bylin (liliowce, funkie itd.).

Jeżeli zapewnimy powyższym roślinom odpowiednie warunki, z pewnością przetrwają one zimę.

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Aby nasze rośliny przetrwały mrozy, musimy je odpowiednio zabezpieczyć – wówczas będziemy mogli cieszyć się nimi w następnym sezonie. Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie kwiatów doniczkowych przed spadkami temperatury.

Pierwsza metoda polega na umieszczeniu donicy z rośliną w pudle, skrzyni czy innym większym pojemniku. Puste przestrzenie wypełniamy następnie za pomocą ocieplaczy. Do tego celu idealnie nada się pokruszony styropian, ale także trociny lub granulat styropianowy, nazywany także styromullem. Pamiętajmy, aby donic nie kłaść bezpośrednio na dnie pojemnika. Roślina w doniczce powinna zostać ułożona na warstwie ocieplacza. Sposób ten sprawdzi się zwłaszcza w przypadku mniejszych kwiatów.

Innym sposobem jest owinięcie donicy za pomocą gazet, tekstury falistej, słomy, agrowłókniny czy kilku warstw juty. Tak przygotowaną donicę ustawiamy na platformie ze styropianu, która powinna mieć co najmniej 10 cm grubości. To sprawi, że donica będzie odizolowana od podłoża. Dzięki temu korzenie rośliny nie przemarzną.

Trzecim sposobem jest okrycie całej rośliny. Trzeba jednak zrobić to przy użyciu kaptura z agrowłókniny. 

image

Jak przezimować rośliny na balkonie i tarasie?

FOTO: Envato Elements
Gdy narzucimy go swobodnie na roślinę, stworzy on pod spodem komorę powietrzną. Taki kaptur mocujemy za pomocą sznurka lub drutu u jego podstawy. Tak owiniętą donicę należy następnie postawić na izolacji ze styropianu.

Ostatni sposób możemy zastosować wtedy, gdy sadzimy bądź przesadzamy rośliny. Wówczas możemy zabezpieczyć donicę od wewnątrz. Do ocieplania możemy użyć płatków bądź pasków styropianu. Umieszczamy je na wewnętrznych ścianach donicy, a do środka wsypujemy substrat. Takiego zabiegu nie trzeba powtarzać co roku. Również w tym przypadku konieczne będzie postawienie donicy z rośliną na styropianowej platformie.

Pamiętajmy również o wyborze donicy – musi być ona przynajmniej dwa razy większa niż ten pojemnik, w którym znajduje się obecnie roślina. Dzięki temu nie ograniczymy przestrzeni bryły korzeniowej, wkładając izolację. Przy każdym ze sposobów pamiętajmy, aby zabezpieczyć także część nadziemną rośliny. Takie okrycie nie powinno jednak utrudniać nawadniania kwiatów.

Jak pielęgnować rośliny zimujące na balkonie?

W okresie zimowym nie możemy zapominać o prawidłowej pielęgnacji roślin balkonowych oraz tarasowych. Gatunki takie jak pelargonie, werbeny czy fuksje potrzebują cięcia jeszcze przed zimą. Skracamy je o 1/3 lub 1/2 długości pędów. Po przycinaniu warto zastosować na rany rośliny maść ogrodniczą.

Pamiętajmy, że w okresie zimowym wzrost roślin jest ograniczony. Z tego względu ich nie nawozimy, a podlewanie ograniczamy do minimum. Im chłodniej będzie na zewnątrz, tym mniej wody będą potrzebowały rośliny. Należy jednak pamiętać, aby podłoże w donicach było wciąż lekko wilgotne. Rośliny balkonowe należy podlewać nie częściej niż raz na dwa tygodnie – dzięki temu ani nie przelejmy, ani nie przesuszymy podłoża. Zimą sprawdzajmy co jakiś czas stan naszych roślin. Gdy zajdzie taka potrzeba, usuńmy obumarłe czy uszkodzone fragmenty roślin. Koniecznie sprawdzajmy, czy naszych kwiatów nie zaatakowały szkodniki.

Pamiętajmy, że z zimowego stanu rośliny zaczną budzić się w lutym. Wówczas możemy rozpocząć ich zasilanie nawozem, a także zwiększyć częstotliwość podlewania. 

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 14:07