StoryEditorZIMOWY OGRÓD

Jak przezimować trawy ozdobne?

26.09.2022., 10:35h

Trawy ozdobne w donicach są piękną dekoracją ogrodu, balkonu czy tarasu. Wiele z nich nie jest jednak odpornych na zimno, mogą więc przemarznąć. Jak poradzić sobie z trawami ozdobnymi wrażliwymi na chłodną pogodę? Jak je przezimować?

Jakie trawy trzeba przezimować?

Zimą trawy ozdobne przechodzą w stan spoczynku. Wiele z nich jednak źle znosi działanie mrozu oraz wiatru. Aby przetrwały zimowy czas, należy przenieść je na ten okres przenieść do pojemnika.

Trawy nieodporne na działanie mrozu to m.in.:

  • pampas;
  • rozplenica japońska;
  • niektóre odmiany miskantów;
  • tatarak trawiasty;
  • proso rózgowate.

Warto jednak pamiętać, że każdy rodzaj traw ozdobnych ma inne wymagania, w związku z tym różnić się mogą sposoby ich pielęgnacji. Musimy więc dobrze rozpoznać gatunek trawy, który mamy w ogrodzie.

Jak ochronić przed zimą trawy ozdobne?

Na zimę warto trawy ozdobne z ogrodu przenieść do pojemnika. Należy wybrać te donice, które są nieco większe od wyciągniętej z ziemi bryły korzeniowej. Podłoże w takiej donicy powinno być wilgotne, lecz nie mokre. Zbyt duża ilość wody zwiększa wrażliwość na mróz. Glebę wzbogaćmy w składniki odżywcze. Jesienią i zimą traw ozdobnych nie nawozimy, aby roślina nadmiernie się nie rozrosła. Jeśli tak się stanie, to niestety trawa szybciej przejdzie w czas spoczynku, co sprawi, że może przemarznąć.

Ważne jest, aby donicę zabezpieczyć dodatkowo styropianem, a na jej dno wysypać keramzyt, który ochroni glebę przed nadmiarem wilgoci. Samą trawę związujemy luźno w kępę i otulamy agrowłókniną.

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie?

Trawy wykazujące większą odporność na działanie mrozu można przezimować w przepuszczalnej glebie. Wokół trawy wysypujemy ściółkę na około 20 cm wysokości. Najlepszym materiałem na ściółkę są trociny, kora lub igliwie. Dzięki temu zabiegowi korzenie będą zabezpieczone na wypadek mrozów.

Dobrym sposobem jest również wiązanie traw ozdobnych. Do tego najlepiej wykorzystać sznurek jutowy. Zabieg ten przeprowadzajmy w ciepły i słoneczny dzień, jeszcze jesienią. To zapobiegnie gniciu traw. Przygotowanego w ten sposób „chochoła” związujemy w dwóch lub trzech miejscach, aby dobrze się trzymał.  

Kamila Berthold

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. maj 2024 00:41