StoryEditorPRZYCINANIE RÓŻ KAŻDEGO TYPU

Jak przycinać róże ogrodowe? Poradnik krok po kroku

07.03.2024., 08:00h
Co roku powinno przycinać się róże. Dzięki temu zabiegowi te niełatwe w uprawie rośliny będą zdrowo i błyskawicznie się rozwijały. Cięcie pozytywnie wpłynie także na kwitnienie. Kwiatostanów na krzewach zauważymy znacznie więcej, a w dodatku będą one jeszcze bardziej zachwycające! Jak właściwie zadbać o nasze okazy?

Kiedy należy przycinać róże?

Róże przycinamy tylko na wiosnę. Optymalny termin przypada na koniec marca – wówczas mija już ryzyko największych mrozów. Jeszcze lepszy czas to połowa kwietnia, ale zanim zaczną rozwijać się młode pędy. Aby dobrać właściwy moment na przeprowadzenie zabiegu cięcia, powinniśmy regularnie sprawdzać prognozy pogody. Istotne jest, że róże przycina się, gdy krzewy pozostają jeszcze w stanie spoczynku. Nie warto więc czekać na ostatnią chwilę! Zabieg wykonujemy w dzień słoneczny i suchy.

Przycinanie róż krok po kroku

Po zaplanowaniu konkretnej pory na przycinanie róż, możemy wziąć się za właściwy zabieg. Teraz należy przygotować narzędzia. Nożyce czy sekator powinny być ostre i czyste. Najlepiej uprzednio je zdezynfekować. Dzięki temu nie doprowadzimy do zakażenia roślin.

Właściwe przycinanie będzie polegało na usuwaniu wszelkich martwych i chorych pędów. Usuwamy je tuż nad zdrowym pąkiem, pod kątem 45 stopni. W ten sposób uniemożliwimy wodzie gromadzenie się na roślinie. Pędy zawsze tniemy poziomo. To umożliwi docieranie powietrza do głębi krzewu i pomoże zachować jego otwarty pokrój. Usuwamy więc również wszystkie te części róż, które rosną do wewnątrz, są słabe lub się krzyżują. Zachowujemy wyłącznie pędy silne, zdrowe i skierowane na zewnątrz krzewu.

image

Jak przycinać róże ogrodowe? Poradnik krok po kroku

FOTO: Envato Elements

Czemu warto przycinać róże?

Przycinanie róży to zabieg konieczny, aby krzew pozostawał w dobrej kondycji. Przede wszystkim taka pielęgnacja stymuluje wzrost rośliny. Będzie ona wytwarzać sporo nowych pędów, co przełoży się też na obfitość kwitnienia. Usuwanie wszelkich martwych i chorych pędów wpłynie pozytywnie na zdrowie róży. Ograniczymy dzięki temu ryzyko roznoszenie chorób. W dodatku jeśli usuniemy wszystkie części krzewu rosnące do wewnątrz i przerzedzimy roślinę, poprawimy jej cyrkulację powietrza. Przycinanie róż ma także walor estetyczny. Pozwoli nadać krzewom właściwy, pożądany kształt. Poza tym umożliwi nam kontrolować tempo wzrostu naszych egzemplarzy.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 11:00