StoryEditorPIELĘGNACJA RÓŻ LATEM

Jak przycinać róże po kwitnieniu?

20.07.2023., 08:00h
Róże to wspaniałe kwiaty, które goszczą w wielu ogrodach. Nie tylko pięknie się prezentują, zachwycając bogactwem barw, ale także przyjemnie pachną. Aby jak najdłużej cieszyły oko, powinniśmy odpowiednio o nie zadbać, również w sezonie letnim. Jak przyciąć róże w lipcu?

Jak pielęgnować róże w lipcu?

W lipcu często doświadczamy okresów długotrwałej suszy. W tym czasie musimy pamiętać o podlewaniu różanych krzewów. Robimy to w godzinach porannych lub wieczornych, kiedy słońce nie świeci tak silnie. Pod żadnym pozorem nie moczmy kwiatów oraz liści – to prosta droga do rozwoju chorób grzybowych na roślinie! Nie przesadzajmy również z ilością wody. Róże nawadniamy, gdy podłoże zdąży już lekko przeschnąć. Co 2 lub 3 tygodnie powinniśmy nasze krzewy również nawozić preparatami o zwiększonej dawce fosforu. Róże pienne i okrywowe będą wdzięczne za nawozy potasowe. Zasilamy rośliny do połowy sierpnia, aby zdrowo się rozwijały i pięknie kwitły. Pamiętajmy także o regularnym odchwaszczaniu, aby zapobiec atakowi szkodników. Dodatkowo dzięki usuwaniu niechcianych roślin zlikwidujemy konkurencję dla naszych róż. W lipcu możemy także ponownie wykonać zabieg ściółkowania, który zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody z podłoża.

Przycinanie róż po kwitnieniu

Przekwitłe kwiatostany należy usuwać regularnie, aby zapobiec atakom szkodników i porażeniu chorobami. Cięcie w lipcu wykonujemy więc bardzo często. Wycinamy przekwitające kwiaty i suche pędy. Wiele zależeć będzie od rodzaju róż.

Jeżeli chodzi o róże wielokwiatowe, to przekwitłe kwiaty ścinamy pojedynczo, wraz z częścią pędu, około 0,5 cm przed pierwszym bądź drugim liściem. W przypadku róż rabatowych cięcie powinno przebiegać całymi pąkami. Pędy ucinamy podobnie jak w przypadku róż wielokwiatowych – 0,5 cm przed pierwszym bądź drugim liściem umiejscowionym pod pąkiem. Uważajmy jednak, aby nie pozostawić „kikuta”. Będzie on nie tylko nieestetyczny, ale także powodować może, że krzew roży nie wypuści nowych gałązek. Kwiatostany róż parkowych usuwamy natychmiast po przekwitnięciu, bowiem ich pozostawienie na pędach zastopuje wytwarzanie nowych kwiatów. Róże fontannowe, szczepione na pniu, mają zupełnie inne wymagania. Po przekwitnięciu usuwamy w całości najstarsze gałęzie. W ten sposób odmładzamy i prześwietlamy krzew. Nie przycinamy także róż parkowych i pnących, bowiem po przekwitnięciu będą one zawiązywać owoce, zdobiące nasz ogród nawet do wczesnej zimy.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 22:34