StoryEditorPIĘKNY OGRÓD

Jak przycinać różne gatunki hortensji?

28.02.2023., 08:00h
Hortensja to popularny krzew ozdobny. Niestety, roślina ta potrafi być bardzo kapryśna, trzeba więc odpowiednio o nią zadbać. W Polsce najczęściej uprawiane są trzy gatunki hortensji: bukietowa, ogrodowa oraz drzewiasta, wymagają one zupełnie różnej pielęgnacji. Jak zająć się hortensjami po zimie?

Uniwersalne zasady przycinania hortensji

Różne gatunki hortensji będą wymagały różnego traktowania. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, które znacząco ułatwią nam pielęgnację i pozwolą cieszyć się pięknymi kwiatami. Musimy pamiętać, że wiosenne cięcie wykonujemy na przełomie marca i kwietnia, jeszcze zanim na krzewie pojawią się pierwsze liście. W tym celu używajmy wyłącznie czystych, zdezynfekowanych i ostrych narzędzi. Dzięki temu zapobiegniemy porażeniu rośliny chorobami grzybowymi. Usuwajmy również natychmiast zniszczone, suche oraz chore pędy. Przekwitłe kwiaty hortensji też odcinajmy jak najszybciej.

Jak przycinać hortensję bukietową?

Wiosną skracamy nowe oraz starsze i grubsze pędy krzewu – te drugie na około 1/3 wysokości, a te drugie – na 2/3. Kwiaty hortensji bukietowej pojawiają się na pędach tegorocznych, przycięty krzew szybko więc odbije. W przypadku tego gatunku wykonujemy też cięcie kwiatów. Roślina ta najczęściej kwitnie aż do pierwszych przymrozków, powinniśmy więc od razu usuwać zeschnięte i zbrązowiałe kwiatostany, głównie dlatego, że szpecą krzew i niepotrzebnie go obciążają. Również tuż po przesadzeniu przycinamy hortensję bukietową. Dzięki temu lepiej się rozkrzewi. Robimy to na wysokości 25-40 cm. Tak intensywne cięcie przeprowadzamy na wiosnę. Z kolei cięcie odmładzające wykonujemy co 4-5 lat.

Jak przycinać hortensję ogrodową?

W przypadku hortensji ogrodowej pąki kwiatowe pojawiają się na pędach zeszłorocznych. Oznacza to, że przycinanie może sprawić, że nasz krzew nie zakwitnie ponownie. Jednak w przypadku choroby lub przemarznięcia cięcie hortensji jest konieczne. Możemy przyciąć roślinę również wtedy, gdy chcemy ją rozmnożyć. W tym celu wystarczy odciąć około kilkunastocentymetrowy pęd. Pamiętajmy, żeby w przypadku także tej hortensji usuwać przekwitnięte kwiatostany.

Jak przycinać hortensję drzewiastą?

Hortensję drzewiastą tnijmy bez obaw – kwiaty rosną na pędach tegorocznych. Zabieg wykonujemy pod koniec marca bądź na początku kwietnia. Skracamy wszystkie pędy o około 10-30 cm. Ten gatunek hortensji możemy prowadzić w formie drzewka lub w formie krzewu. W tym drugim przypadku gęsty pokrój uzyskamy, gdy na wiosnę będziemy podcinać nisko pędy – na 20-25 cm powyżej ziemi.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. wrzesień 2024 02:56