Wydawać by się mogło, że letnie miesiące zwalniają z wszelkich prac w winnicy. Niestety, czekanie na obfity zbiór o wysokiej jakości jagód to nie wszystko. Żeby był zadowalający, trzeba wykonać kilka zabiegów.
Przycinanie winorośli ważne przez cały czas
Wiosenne cięcie winorośli jest jedynie wstępem do licznych zabiegów pielęgnacyjnych letnią porą. Owoce zacienione liśćmi, a także zdominowane przez intensywnie rosnące pasierby (pędy wyrastające z kątów liści), nie mają odpowiednich warunków, by zgromadzić dużą ilość cukrów. Aby zatem uzyskać smaczne i zdrowe owoce, musimy pamiętać o cięciu zielonych części krzewów aż do jesieni. Pamiętajmy, że silny wzrost masy zielonej, w tym pędów, zawsze odbywa się kosztem owoców, powodując m.in. ich gorszy smak.
Jak przycinać pędy winogrona? Jak pozbyć się pasierbów?
Wyrastające z oczek wiosną pędy zwykle zawiązują po 3–4 grona. Aby dostarczyć do nich jak najwięcej soków, należy pędy owocujące nadmiernie rosnące uszczykiwać lub przycinać. Jest to bardzo proste. Polega bowiem na skróceniu pędu nad 3. liściem. Można ciąć mniej radykalnie, zostawiając 6 do 8 liści nad ostatnim gronem. Wyłamujemy również zbędne latorośle.
A z każdego pąka powinna wyrastać tylko jedna (owocująca), dlatego wszystkie pozostałe usuwamy, wyłamując je. Usunięcie zbędnych latorośli pozwoli na lepsze przewietrzenie i szybkie osuszenie krzewu, co ma wpływ na mniejszą presję chorób grzybowych. Poza zbędnymi latoroślami i pasierbami należy wycinać wszystkie pędy wyrastające z dołu pnia oraz odrosty korzeniowe.
Pasierby należy wyłamywać w początkowej fazie rozwoju, gdy osiągną długość do 7 cm. Usuwanie zbyt długich pasierbów powoduje rany i może uszkadzać pąki główne. Wówczas lepiej je skrócić nad pierwszym lub drugim liściem.
Kiedy i jak ogławiać winogrona?
Jeśli zaś chodzi o wspomniane ogławianie, ma ono na celu przyhamowanie ich wzrostu i przyspieszenie drewnienia. Zabieg ogławiania przeprowadzamy pod koniec wzrostu gron, gdy zaczynają osiągać wielkość przypisaną danej odmianie. Zależnie od odmiany i pogody (tylko gdy sucho i słonecznie), zabieg przeprowadza się od połowy lipca do połowy września. Zbyt wczesne ogławianie powoduje intensywny rozwój pasierbów, zbyt późny z kolei nie daje oczekiwanych rezultatów i jest mało skuteczny.
Powierzchnia liści wpływa na zdrowie i smak winogrona
Krótko przed zbiorem jagód można usunąć liście wyrastające u podstawy łozy. Zabieg ten najlepiej wykonać na około 2 tygodnie przed spodziewanym zbiorem. Usuwamy również nadmiar liści bezpośrednio zacieniających jagody – będą miały lepszą cyrkulację powietrza i będą mniej podatne na szarą pleśń. W tym zabiegu ważna jest nie tyle ilość usuniętych liści, co ich ogólna powierzchnia, czyli dużych liści zostawiamy mniej, małych więcej.
Nie należy przesadzać z ich usuwaniem, ponieważ może to opóźnić dojrzewanie owoców, a także zmniejszyć zawartość w nich cukrów. Pamiętajmy, że zdrowe liście w pobliżu gron mają największy udział w procesie fotosyntezy, dlatego można usunąć najwyżej 3 liście, licząc od nasady pędu.
Jeżeli uprawiamy winorośl, która słabo rośnie z powodu złego podłoża czy stanowiska albo jest to cechą danej odmiany, pędy letnie skracamy mniej lub wcale, bo w tym przypadku listowie jest ważne jako źródło odżywiania jagód.