StoryEditorUPRAWY POD OSŁONAMI

Jak przygotować szklarnię i tunel foliowy na zimę? Jak użyźnić glebę po uprawach?

11.11.2023., 09:00h
Zbliżająca się zima to czas na ostateczne porządki w ogrodzie. Dotyczą one również szklarni czy tunelów foliowych. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu zapewnimy roślinom lepszy start w następnym sezonie. Powinniśmy jednak pamiętać o kilku kluczowych zabiegach. Będą to m.in. odkażanie oraz użyźnianie gleby.

Jak odkazić szklarnię i tunel foliowy?

Ważnym zabiegiem, który wykonujemy jeszcze przed nastaniem zimowych dni, jest odkażanie. Jeżeli w przyszłym sezonie chcemy w szklarni bądź w tunelu foliowym uprawiać rośliny, koniecznie przeprowadźmy tę czynność. Pod osłonami panują warunki idealne dla rozwoju chorobotwórczych grzybów, innych groźnych drobnoustrojów czy szkodników. Jeżeli zlekceważymy tę sprawę, rozwijające się wewnątrz patogeny mogą przetrwać do przyszłego roku zarówno w glebie, jak i w elementach konstrukcji. Wówczas ryzyko porażenia upraw różnymi chorobami grzybowymi czy bakteryjnymi albo ataku szkodników jest bardzo duże.

Po sezonie każdy ogrodnik powinien więc odkazić szklarnię bądź tunel foliowy. Przeprowadzamy ten zabieg również profilaktycznie. Prace będą składały się z trzech ważnych etapów. Jak wykonać odkażanie krok po kroku?

Krok pierwszy

Na początku dokładnie sprzątamy wnętrze. Porządki będą polegały na pozbywaniu się resztek wszystkich roślin – usuwamy łodygi, korzenie, liście, owoce czy warzywa, które pozostały po uprawach. Oczywiście pozbywamy się też chwastów. Jeżeli ściółkowaliśmy uprawy, powinniśmy zebrać materiał ściółkowy i wynieść go ze szklarni czy tunelu foliowego. Tam bowiem również mogły zgromadzić się przetrwalniki patogenów czy jaja bądź larwy szkodników. Jeśli posiadamy system automatycznego nawadniania, należy go zamknąć i zdemontować części instalacji znajdujące się na zewnątrz.

Krok drugi

Teraz przychodzi czas na dokładne mycie szklarni. Ściany zewnętrzne należy wyczyścić przy pomocy wody z dodatkiem detergentu. Warto wykorzystać wąż ogrodowy czy myjkę samochodową, dzięki którym ułatwimy sobie pracę. Wewnątrz ściany odkażamy już wodą z dodatkiem mydła potasowego albo płynu do mycia naczyń. Zamiast tych środków można skorzystać także z innych preparatów na bazie alkoholu. Trzeba przeprowadzić również dezynfekcję narzędzi ogrodowych.

Krok trzeci

Ostatni etap to już właściwe odkażanie gleby. Możemy do zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na użyciu nawozu siarkowego w połączeniu z saletrą potasową bądź z nadmanganianem potasu. W rezultacie z tej reakcji będzie wydzielał się toksyczny dla ludzi i zwierząt dwutlenek siarki. Zabieg więc przeprowadzamy wyłącznie w szczelnie zamkniętym obiekcie, do którego nikt nie będzie mógł wejść. Drugą opcją jest natomiast użycie specjalistycznych preparatów przeznaczonych do odkażania szklarni, które zakupimy w sklepach i centrach ogrodniczych. Po zaopatrzeniu się w nie postępujmy zgodnie ze wskazówkami od producenta dołączonymi do opakowania.

image

Jak odkazić szklarnię i tunel foliowy?

FOTO: Pixabay

Jak użyźnić glebę w szklarni i w tunelu foliowym?

Po odkażeniu szklarni lub tunelu foliowego przychodzi czas na zajęcie się samą glebą. Aby w przyszłym roku uprawy dobrze się rozwijały, konieczne będzie użyźnienie podłoża. Warto rozpocząć od przekopywania. Dzięki temu napowietrzymy glebę, a także łatwo pozbędziemy się korzeni niechcianych roślin czy jaj i larw szkodników. Grunt przekopywać należy zarówno późną jesienią, jak i wczesną wiosną, jeszcze przed zasianiem nowych roślin. Przed przekopaniem ziemi, usuńmy około 5 cm zużytego podłoża. Można wykorzystać go, umieszczając w kompostowniku. Grunt uzupełniamy wówczas ziemią ogrodową bądź dojrzałym kompostem. Po tym zabiegu możemy przystąpić do przekopywania. Ziemię pod osłoną na koniec zagrabiamy.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:04