StoryEditorDOMOWE SPOSOBY NA NAWÓZ

Jak przygotować ukorzeniacz do sadzonek?

17.05.2023., 08:00h
Gdy przygotowujemy sadzonki chcemy, aby dobrze się rozwijały i jak najszybciej wypuściły korzenie. Wielu ogrodników stosuje więc gotowe ukorzeniacze. Okazuje się jednak, że istnieje prostszy i bardziej ekologiczny sposób na pobudzenie rośliny do rozwoju bryły korzeniowej. Wystarczy specjalna mikstura, którą każdy może zrobić w domu.

Nie uwierzysz, co pobudzi sadzonki do wzrostu!

Tajemnym składnikiem domowej roboty preparatu dla sadzonek są… młode gałązki wierzby! Najlepiej sprawdzi się wierzba wijąca, ale bez problemu można wykorzystać także inne gatunki tego drzewa. Wielu z nas ma je w pobliżu swojego domu bądź w okolicy. Gałązki tej rośliny są niezwykle bogate w substancje odżywcze, dzięki temu wspaniale wzmacniają sadzonki. Nasze szczepki zostaną więc pobudzone do szybszego rozrostu korzeni. Po zebraniu gałązek wierzby należy je pociąć na około 3-5 centymetrowe kawałki. Pamiętajmy jednak, aby podczas tego procesu nie pozbywać się liści.

Jak przygotować domowy nawóz dla sadzonek?

Potrzebny nam będzie duży słój, w którym umieścimy rozdrobnione gałązki wierzby na mniej więcej 1/3 jego objętości. Teraz zalewamy całość miękką wodą. Może to być deszczówka, ewentualnie odstana woda z kranu. Następnie zakręcamy słoik i odstawiamy go w zacienione miejsce na około 2 tygodnie, jeżeli użyliśmy zimnej wody bądź na 3-4 dni w przypadku wykorzystania gorącej wody. Przez większość ogrodników zdecydowanie polecana jest jednak ta pierwsza opcja. Przez ten czas gałązki wierzby wypuszczą soki, które wzbogacą wodę. W ten sposób uzyskamy drogocenny płyn, w którym umieszczamy sadzonki przed posadzeniem do gruntu. Nasz domowy ukorzeniacz stosujmy zwłaszcza w przypadku roślin ozdobnych – bukszpanów, hortensji czy róż. Doświadczeni ogrodnicy radzą, aby nie wykorzystywać tej mieszanki do warzyw, ponieważ jest zbyt silna.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 01:47