StoryEditorZIEMIA Z LIŚCI

Jak przygotować ziemię liściową? Do czego można ją wykorzystać?

29.10.2023., 09:00h
Jesienne liście opadłe z drzew czy krzewów traktujemy najczęściej jako problematyczne śmieci i wyrzucamy. Tymczasem mogą one bardzo przydać się w ogrodzie. Wystarczy przygotować z nich dobrej jakości ziemię liściową. To idealny sposób na ponowne wykorzystanie resztek roślinnych.

Czym jest ziemia liściowa?

Ziemia liściowa powstaje poprzez rozkład liści drzew i krzewów – zarówno owocowych, jak i ozdobnych. To rodzaj jednorodnego podłoża. Jego wysoką jakość rozpoznamy po ciemnobrunatnej barwie oraz przyjemnym, bardzo ziemistym aromacie. Ziemia liściowa jest często mylona z tradycyjnym kompostem, ma jednak od niego znacznie mniej składników pokarmowych. Materia z liści zwiera głównie węgiel, pierwiastek bardzo ważny dla części zielonych rośliny. Dzięki temu ziemia liściowa świetnie nadaje się do zwiększania żyzności podłoża w ogrodzie. Poprawia ona strukturę gleby, zwiększa zwięzłość,  a także pozytywnie wpływa na zdolność do magazynowania wody czy składników mineralnych.

Jak przygotować ziemię liściową?

Do przygotowania ziemi liściowej nadadzą się liście różnych gatunków drzew i krzewów. Zrezygnujmy jednak z kompostowania liści orzecha włoskiego, ponieważ zawierają one sporą ilość juglonu. To związek chemiczny, który silnie hamuje wzrost i rozwój wielu roślin, a podczas rozkładania się będzie wydłużał czas produkcji ziemi liściowej. Weźmy pod uwagę również fakt, że liście dębu, gruszy czy olchy będę rozkładały się bardzo wolno i z tego względu rzadko wykorzystuje się je do produkcji tego typu materiału. Z kolei liście odmian zimozielonych – zarówno liściastych, jak i iglastych – najlepiej w ogóle odrzucić. Nie nadają się również do ogólnego kompostowania, bowiem rozkładają się zbyt długo. Niezależnie od gatunku nie wybierajmy do produkcji ziemi kompostowej liści, które noszą znamiona chorób czy żerowania szkodników. Te resztki drzew i krzewów najlepiej zakopywać, bowiem będą stwarzać ryzyko dla zdrowych upraw.

Ziemia liściowa będzie powstawać około 12 miesięcy. Czas ten będzie zależał od kilku czynników, między innymi od gatunków drzew, z których pochodzą części zielone. Liście brzozy, wierzby, jabłoni czy leszczyny będą rozkładały się szybko i z nich odpowiedni materiał może powstawać już po 6 miesiącach. Całość przygotowuje się w wysokich kopcach, kompostownikach bądź w workach z tworzywa sztucznego. Liście w workach dokładnie ubijamy, zalewamy wodą, a na koniec zawiązujemy. Dodatkowo w kilku miejscach na brzegach przekłuwamy folię, aby do wnętrza przedostawało się powietrze.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: muratordom.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:49