StoryEditorBŁYSKAWICZNY WZROST ROŚLIN!

Rozwój roślin w ogrodzie można przyspieszyć! W jaki sposób?

18.04.2024., 08:00h
Aby rośliny szybko rosły, potrzebne jest dobre podłoże, temperatura, podlewanie i sprzyjające warunki atmosferyczne. W celu przyspieszenia procesu rozwoju, warto zastosować inspekt, tunel foliowy bądź szklarnię!

Inspekty a uprawa roślin 

Inspekt to bardzo łatwy w budowie obiekt. Składa się z drewnianej ramy bez dna, którą wieńczy ruchome i przeszklone okrycie. Takie okno można unosić na konkretną wysokość, co umożliwia wietrzenie wnętrza. Tylna ściana ramy jest nieco wyższa niż ta przednia. Sprawia to, że okno inspektowe ułożone jest ze spadkiem. Nasz inspekt postawmy w miejscu dobrze nasłonecznionym, najlepiej w kierunku południowym. W zależności od tego, czy planujemy inspekt zimny, czy ciepły, nieco inaczej musimy poprowadzić uprawę.

W inspekcie zimnym najpierw musimy przekopać glebę i nasypać około 20 centymetrów żyznego podłoża. Wówczas możemy posiać nasiona na rozsadę. Odpowiedni termin to już druga połowa lutego. Koniec zbiorów przypadnie za to na połowę listopada. Z kolei w inspekcie ciepłym najpierw musimy ułożyć na dnie warstwę końskiego obornika. Sprawi to, że inspekt będzie nieustannie podgrzewany. Po około trzech dniach obornik należy przykryć żyznym podłożem i dopiero wówczas wysiać nasiona.

Tunel foliowy

Chociaż tunel foliowy zajmuje znacznie więcej miejsca niż inspekt, to warto się zaopatrzyć w taki obiekt – dzięki niemu uprawę roślin będziemy mogli rozpocząć już pod koniec lutego. Dodatkowo możemy być pewni, że plony dojrzeją znacznie szybciej – przynajmniej o miesiąc wcześniej w porównaniu do upraw nieprzykrytych. Tunele foliowe możemy zakupić już gotowe. Niektóre z nich są przystosowane także do małych ogrodów. Ich największą zaletą jest lekkość. Dzięki niej możemy tunel przestawiać w różne miejsca działki. Jest to wręcz niezbędne – według różnych rekomendacji lokalizację tunelu zmieniamy co roku lub co trzy lata. Robimy to, gdyż uprawa pod folią jest niezwykle intensywna, więc ziemia w tym miejscu szybko ubożeje. Wszystko ze względu na specyficzne warunki – w tunelu foliowym jest wyższa temperatura, spora wilgotność powietrza, a dodatkowo nie ma wiatru.

Po zakończeniu sezonu nasz tunel musimy dobrze oczyścić. Usuwamy wszelkie pozostałości roślin i przewietrzamy obiekt. Przed zimą dodatkowo nawozimy podłoże – wówczas na wiosnę będzie gotowe do uprawy.

Uprawa roślin w szklarni

W szklarni, która nie jest ogrzewana, rośliny mogą rosnąć niemalże cały rok. Dodatkowo zbiorów możemy się spodziewać około półtora miesiąca wcześniej niż w ogrodzie. Poza tym rozwój plonów jest bardzo pewny, bowiem rośliny nie są narażone na niekorzystne warunki środowiskowe. Siew zacznijmy w szklarni już w połowie lutego, aby sezon wegetacyjny zakończyć w listopadzie. Postawienie szklarni nie stanowi większego problemu. Wystarczy zakupić gotowe elementy, a montażem zajmie się wyspecjalizowana ekipa.

Warto rozważyć możliwość regulowania ilości docierającego do szklarni słońca. Pamiętajmy, że latem temperatura w takim obiekcie może osiągać nawet 60℃, co dla większości roślin nie jest korzystne i może prowadzić do poparzeń. Takie warunki sprzyjają jednak rozwojowi różnego rodzaju drobnoustrojów wywołujących choroby roślin. Dlatego też ważne jest, aby w szklarni regularnie wymieniać glebę, a także odkażać elementy konstrukcji obiektu i wyposażenia wnętrza. Zabieg ten wykonujemy już po usunięciu roślin na okres jesienno-zimowy.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. maj 2024 10:58