StoryEditorPIĘKNY OGRÓD

Jak sadzić i pielęgnować żywopłot z grabu?

22.05.2023., 10:00h
Grab pospolity to roślina idealnie nadająca się na żywopłoty formowane. Będzie rozwijać się nie tylko na stanowiskach nasłonecznionych, ale również w bardziej zacienionych miejscach. Chociaż najbardziej lubi gleby żyzne, wilgotne i piaszczysto-gliniaste, to poradzi sobie też w ziemi ciężkiej i wilgotnej. Jak pielęgnować żywopłot z tego liściastego drzewa?

Kiedy sadzić żywopłot z grabu?

Część liści grabu opada na zimę – reszta zasycha, pozostając nadal na drzewie, pełniąc funkcję osłaniającą. Wynika z tego, ze najlepszy termin sadzenia rośliny to wczesna wiosna bądź późna jesień. Wtedy jeszcze grab musi być w stanie spoczynku. Nieco bardziej polecany jest jesienny okres sadzenia żywopłotu. Wówczas grab będzie miał więcej czasu na ukorzenienie do momentu wytworzenia liści.

Jak sadzić żywopłot z grabu?

Ziemię pod żywopłot z grabu najpierw dobrze przekopujemy. Wykorzystujemy sadzonki o wysokości minimum 60-100 cm. Nie należy wybierać mniejszych roślin, bowiem graby stosunkowo wolno rosną. Sadzonki umieszczamy w podłożu niezbyt gęsto – co 20-25 cm w jednym rzędzie. Możemy zakupić sadzonki grabu z odkrytym korzeniem. Od czasu zakupu do momentu, w którym umieścimy je w podłożu, powinny być one zadołowane w wilgotnej ziemi w zacienionym miejscu. Zbyt dużą bryłę korzeniową przycinamy do 15-20 cm. Pamiętajmy przy tym, żeby pozostawić przede wszystkim korzenie drobne i cienkie, gdyż to one jako pierwsze zaczną pobierać wodę z podłoża. Rośliny sadzimy na tej samej głębokości, na której rosły w szkółce, ewentualnie nieco głębiej. Nie zapominajmy o bardzo ważnym punkcie – udeptaniu ziemi w okolicy krzewów. Poprawi to strukturę ziemi, nie wspominając już o unieruchomieniu rośliny. Sadzonki grabu na żywopłot sprzedawane są również w pojemnikach. Są one znacznie droższe, jednak ich przechowywanie i sadzenie jest łatwiejsze. Rośliny sprzedawane w pojemnikach sadzimy w ten sposób, aby cały system korzeniowy został zagłębiony w podłożu. Przerośniętą bryłę korzeniową przed umieszczeniem w ziemi należy lekko poprzecinać.

Jak pielęgnować żywopłot z grabu?

Tuż po posadzeniu żywopłotu obficie go podlewamy. Nie możemy jednak zaniechać późniejszego nawadniania. Grab będzie bowiem rósł w sporym zagęszczeniu, a to oznacza, że rośliny będą ze sobą konkurowały o wodę i światło. Musimy więc każdemu egzemplarzowi w naszym żywopłocie zapewnić optymalną ilość wody. Lepsze efekty przyniesie podlewanie rzadkie, lecz długie i obfite niż częste i pobieżne. Wykonujmy ten zabieg pielęgnacyjny minimum raz w tygodniu. Najlepiej zainstalować wokół grabów źródło, które słabym, jednostajnym strumieniem wody będzie nawadniać podłoże przez minimum kilka godzin.

Nie należy nawozić żywopłotu z grabu tuż po zasadzeniu. Zbyt wysokie stężenie soli mineralnych nie wpłynie korzystnie na ukorzenianie się sadzonek. Graby, które posadziliśmy jesienią, zasilamy nawozem dopiero wiosną i to tylko wówczas, gdy zauważymy przyrosty. Gdy natomiast sadziliśmy rośliny wiosną, nawozimy je niewielką ilością produktu nie wcześniej niż po 2 miesiącach. Nasz żywopłot w pierwszym roku po zasadzeniu powinien być zasilany ostrożnie, nawet poniżej zalecanej dawki.

Jak ciąć żywopłot z grabu?

Kilkukrotnie w ciągu okresu wegetacyjnego powinniśmy przycinać żywopłot z grabu. Pierwsze cięcie przeprowadzamy wczesną wiosną, a następne dopiero wtedy, gdy nowe przyrosty zaczną znacznie odstawać od bryły żywopłotu. Ostatnie cięcie w sezonie wykonujemy wraz z końcem sierpnia. Pamiętajmy, że graby rosną wolną i z tego względu nie poleca się radykalnego cięcia rośliny zaraz po posadzeniu. Jeżeli jednak sadzonki są słabo rozgałęzione, krzewy przycinamy na około 20 cm wysokości. Nie zapominajmy o tym, aby zabiegi wykonywać za pomocą ostrych i czystych narzędzi. Dzięki temu zapobiegniemy wszelkim infekcjom.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 17:04