StoryEditorPIĘKNE KWIATY

Lilie na wiosnę – jak je sadzić?

08.04.2024., 10:54h
Lilia to piękna roślina występująca w wielu odmianach. Przyciąga swoją słodką wonią oraz zjawiskową urodą – ozdobi każdy ogród. Jak sadzić te kwiaty na wiosnę?

Lilie ogrodowe – wymagania

Podczas kupowania cebulek lilii należy pamiętać, żeby nie były one uszkodzone czy przebarwione. Zasadzamy je najlepiej od razu po zakupie – to zagwarantuje uzyskanie pięknych i dużych kwiatów. Lilie sadzimy w tych miejscach ogrodu, które osłonięte są od wiatru, w glebie przepuszczalnej i żyznej. Kwiaty te preferują stanowiska słoneczne i ciepłe. Najlepiej rosną w podłożu o kwaśnym pH – 5,5-7. Nie lubią natomiast gleb ciężkich i mokrych.

Przed posadzeniem cebul, najpierw ich stanowisko odchwaszczamy i spulchniamy. Glebę musimy przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby ziemia zdążyła osiąść. Na około 2 tygodnie przez sadzeniem ziemię należy zasilić nawozami wieloskładnikowymi, które zawierają fosfor, potas oraz azot. Po nasadzeniu lilie powinny otrzymać drugą dawkę nawozu. Przed przystąpieniem do sadzenia lekko zagrabiamy także powierzchnię podłoża.

Kiedy i jak sadzić lilie ogrodowe?

Cebule lilii możemy sadzić wiosną – od kwietnia do maja. Optymalny termin sadzenia tych roślin to jesień – od września do połowy października. Ten późniejszy termin dotyczy tych lilii, które zakwitną najwcześniej. Należy wziąć pod uwagę fakt, że rośliny muszą ukorzenić się przed nadejściem zimy. Nasadzenia jesienne osłaniajmy słomą, liśćmi oraz przysypmy torfem – wówczas ochronimy nasze cebulki przed zimowymi spadkami temperatur.

A jak sadzić lilie? Głębokość sadzenia powinna być równa trzykrotnej wysokości cebuli. Od tego, jak głęboko posadzimy nasze rośliny, zależeć będzie kwitnienie lilii. Rozstawa sadzenia jest zależna od gatunków oraz odmiany. Musimy wykopać odpowiednio głębokie dołki, sięgające najczęściej od 10 do 15 cm. Niskie odmiany sadzimy co 25 cm, wysokie z kolei – co 30-50 cm. Pamiętajmy, aby cebule umieszczać piętką do dołu, natomiast wierzchołkami wzrostu do góry. Cebulki wciskamy w podłoże i przysypujemy ziemią. Po zasadzeniu nasze rośliny obficie podlewamy, pamiętając przy tym, że na powierzchni nie może utworzyć się błoto.  

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 02:15