StoryEditorSZKODNIKI ROŚLIN DOMOWYCH

Jak skutecznie i ekologicznie zwalczyć ziemiórki?

18.11.2022., 08:02h

Ziemiórki to uciążliwe szkodniki roślin. Chociaż wokół kwiatów widzimy tylko muszki, a więc dorosłe owady, to prawdziwe szkody wyrządzają żerujące w ziemi larwy. Zwalczanie ziemiórek polega na pozbyciu się zarówno dorosłych muszek, jak i ich larw oraz jaj złożonych w ziemi. Jak skutecznie i ekologicznie zwalczyć ziemiórki?

Jak wyglądają ziemiórki?

Ziemiórki to muchówki, które charakteryzują się kilkumilimetrowym, czarnym ciałem i przezroczystymi skrzydełkami. Często możemy spotkać latające wokół roślin doniczkowych muszki. Prawdziwe spustoszenie powodują jednak żerujące w ziemi larwy. Są one beznogie i mają przezroczyste ciało z widocznym wewnątrz przewodem pokarmowym. Ich główka jest czarna. Całe ciało larwy ziemiórki może mieć długość do 7 mm.

Dorosłe insekty żyją około tygodnia i w tym czasie samice ziemiórek składają jaja w ziemi. Po 4 dniach z jaj wykluwają się larwy. Te żerują przez 2 tygodnie, a później na 3-4 dni przekształcają się w poczwarki. Następnie poczwarki przeistaczają się w dorosłe osobniki. Ziemiórki szczególnie szkodliwe są wtedy, gdy jest ich dużo – wówczas larwy obgryzają korzenie i podstawy łodyg domowych roślin. Przyczynia się to do marnienia kwiatów.

Jak pozbyć się ziemiórek?

Najprostszym sposobem pozbycia się ziemiórek jest podlanie roślin preparatami chemicznymi. Warto jednak pamiętać, że tego typu środki rozpylane w domu mogą być niebezpieczne dla człowieka. Jeżeli więc chcemy użyć „chemii”, to na czas zwalczania insektów należy nasze kwiaty wynieść na zewnątrz.

Na szczęście ziemiórek można pozbyć się także w ekologiczny sposób. Aby skutecznie zwalczyć insekty, trzeba jednak połączyć kilka metod.

Najpierw należy pozbyć się dorosłych owadów. W roślinach umieszczamy więc pułapki na latające muszki. W sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach może zakupić lepowe tablice na szkodniki. Ważne, aby były one żółte – ten kolor przyciąga szkodniki. Możemy również samodzielnie wykonać pułapkę na muszki. Wystarczy wypełnić żółty pojemnik w 2/3 wodą z dodatkiem 1 łyżeczki octu jabłkowego lub winnego wraz z 1 łyżeczką płynu do mycia naczyń. Jeżeli nie mamy pojemnika w odpowiednim kolorze, musimy zabarwić wodę na żółto za pomocą kurkumy. Barwa i zapach naszej mieszaniny przyciągną dorosłe ziemiórki, które szybko się utopią. Musimy jednak regularnie wymieniać nasze pułapki. Dodatkowo powinny one znajdować się w doniczce lub koło niej przez co najmniej kilka tygodni, bowiem musimy zwalczyć kolejne pokolenia ziemiórek.  

W międzyczasie powinniśmy doprowadzić do przesuszenia ziemi w doniczce – oczywiście jeżeli nasza roślina toleruje krótkotrwałe okresy suszy. Musimy mieć na uwadze, że ziemiórki uwielbiają wilgoć, więc takie przesuszenie ograniczyłoby ich liczebność. Jeżeli jednak nasze kwiaty doniczkowe nie znoszą suchego podłoża, musimy podlać je naparem z czosnku.

Aby przygotować taki napar, rozgniatamy główkę czosnku i zalewamy 1-2 szklankami wrzątku. Gdy mieszanina przestygnie, przelewamy ją do 1,5-litrowej butelki i dopełniamy wodą. Takim roztworem regularnie podlewamy nasze rośliny.

Jak pozbyć się ziemiórek raz na zawsze?

Wszystkie powyższe sposoby nie zawsze są w pełni skuteczne. Dlatego możemy sięgnąć po ostateczną metodę, czyli przesadzenie rośliny. Pamiętajmy, aby robić to jednak tylko około marca. Aby pozbyć się jaj i larw ziemiórek, najpierw należy przeprowadzić kąpiel dezynfekcyjną korzeni.

Roślinę wyjmujemy z ziemi, a z jej korzeni usuwamy tyle resztek podłoża, ile się da. Starą ziemię najlepiej wyrzucić. Wcześniej można poddać ją działaniu bardzo niskiej temperatury, co powinno doprowadzić do wybicia wszystkich larw. Korzenie rośliny zanurzamy na 24 godziny w specjalnej kąpieli: na litr wody dodajemy 1 łyżkę stołową płynnego mydła potasowego (może to być także rozpuszczony kawałek szarego mydła) oraz 1 łyżkę denaturatu. Aby zwiększyć skuteczność kąpieli, dodajmy do mieszaniny mydło organiczne o zapachu czosnku.

Po zakończeniu kąpieli przesadzamy roślinę do świeżej ziemi znajdującej się w czystej doniczce. Jeżeli używamy tej samej doniczki, w której wcześniej była roślina, również ten pojemnik trzeba będzie umyć z dodatkiem szarego mydła.

Aby mieć pewność, że żadna ziemiórka nie przeżyła kąpieli i przesadzania, połóżmy koło doniczek z kwiatami stworzone przez nas lub kupione pułapki. Gdy żadna muszka nie złapie się na nie w ciągu 2-3 tygodni to oznacza, że udało nam się pozbyć insektów!

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 10:33