StoryEditorOGRÓD

Jak skutecznie zwalczać pędraki w trawniku?

14.07.2022., 08:20h

Chrząszcze to owady, które pojawiają się w naszych ogrodach w ciepłe letnie wieczory. Ich larwy, nazywane pędrakami, mogą wyrządzić olbrzymie szkody, ponieważ żywią się korzeniami roślin, w tym także trawy. Co zrobić, żeby nasz zadbany trawnik uchronić przed atakiem pędraków?

Pędraki – czym są i jak je rozpoznać?

Pędraki to wielożerne i mało ruchliwe larwy chrabąszczy. Nie posiadają odnóży odwłokowych, ale nie oznacza to, że nie mogą się przemieszczać. Są również wyposażone w silny aparat gębowy typu gryzącego, który ułatwia im spożywanie korzeni. Łatwo je rozpoznać po barwie ciała oraz jego charakterystycznym wygięciu w podkówkę. Najczęściej w trawnikach można spotkać larwy następujących gatunków:

  • chrabąszcza majowego
  • chrabąszcza kasztanowca
  • nierówienki listnika
  • guniaka czerwczyka
  • ogrodnicy niszczylistki

Larwy poszczególnych chrabąszczy mogą nieznacznie różnić się między sobą.

Chrząszcze latają wokół lasów, pól uprawnych, pastwisk, łąk i ogrodów. Samice w czerwcu składają jaja, z których rodzą się larwy. Pędraki uwielbiają gleby żyzne, lekkie i nieco wilgotne. W zimę schodzą w głąb ziemi i hibernują, natomiast wiosną budzą się i ponownie żerują. Pędraki bardzo wolno się rozwijają – dopiero po kilku latach przepoczwarzają się w chrabąszcze.

Jakie szkody mogą spowodować pędraki?

Larwy chrząszczy żywią się korzeniami roślin, w tym traw. Z tego powodu mogą spowodować olbrzymie szkody. Wpływa na to ich długi cykl życia, który powoduje, że pędraki będą żerować przez kilka lat, powodując uszkodzenia stale w tym samym miejscu. Jak można się domyślić, rośliny zaatakowane przez larwy obumierają. Apogeum inwazji pędraków ma miejsce w drugim lub trzecim roku ich bytności w ogrodzie. Dodatkowo mogą one przyciągać niechciane gryzonie. 

A jak rozpoznać, że w naszym trawniku żerują pędraki? Objawy mogą przypominać choroby grzybowe bądź niedostateczne nawodnienie: żółte plamy, przerzedzenie trawy, brązowe i wysuszone obszary. Jeżeli są one spowodowane działaniem larw chrabąszczy, wyrwanie trawy będzie nadzwyczaj łatwe, ze względu na wygryzione oraz uszkodzone korzenie. Pędraki wcale nie muszą być widoczne w tych miejscach murawy, na których żerują. Pojawiają się najczęściej w dużych grupach, ale nie rozchodzą się równomiernie po trawniku, dlatego w wyniku ich działalności mogą powstawać wysuszone placki.

Jak zapobiec atakom pędraków?

Bardzo trudno jest ciągle kontrolować latające chrabąszcze, natomiast możemy zareagować, kiedy pojawi się ich naprawdę dużo. Wówczas można spróbować sprawdzać trawnik i wzruszać ziemię wokół najzdrowszych i najbardziej smakowitych dla pędraków roślin. W ten sposób wystawimy na pastwę słońca jaja i larwy. Warto pamiętać, że również nieużytki w ogrodzie oraz chwasty szczególnie przyciągają chrząszcze, ponieważ tam jest najwięcej pożywienia dla pędraków.

Najskuteczniejszym sposobem profilaktycznym jest utrzymywanie względnie niskiej temperatury ziemi. Aby to zrobić, należy zamontować na trawniku zraszacze, które nie tylko nawilżą murawę, ale także ją schłodzą. Dobrym pomysłem jest także wyhodowanie większego systemu korzeniowego roślin, co można dokonać dzięki nawozom regenerującym. Wówczas nawet pędraki będą miały problem ze zniszczeniem trawnika.

Pędraki stanowią przysmak ptaków, a także kretów, ryjówek i jeży. Zwłaszcza ptaki warto zaprosić do swojego ogrodu, aby ograniczyć liczebność larw. Można zamontować  tym celu w ogrodzie karmnik, budkę lęgową bądź poidełko.

Pozbywanie się pędraków – trzy sprawdzone sposoby

Odstraszanie latających chrząszczy może być żmudne i uciążliwe. Dodatkowo wymaga dużych pokładów cierpliwości. Warto jednak kontrolować miejsca, w których pojawia się ich bardzo dużo – wówczas możemy zastosować odpowiednie preparaty bądź strząsać chrabąszcze. Jakie jeszcze inne skuteczne sposoby można zastosować w walce z larwami chrząszczy?

Pędraki można usuwać ręcznie. Wabimy je, wtykając w ziemię ziemniaka bądź marchewkę. Larwy skuszą się na smakowity kąsek. Co kilka dni wyjmujemy warzywo i usuwamy z niego pędraki.

Możemy także stosować środki naturalne bądź chemiczne, które zwalczą larwy. Aby dotrzeć do miejsca ich żerowania, powinno się używać lancy doglebowej. Dobrym rozwiązaniem będzie gnojówka z wrotyczu, ponieważ pędraki nie znoszą tej rośliny. Trzeba jednak pamiętać, aby nawóz stosować regularnie. Inną rośliną, która jest skuteczna w walce z larwami chrząszczy jest gryka. Nie tylko jej zapach odstrasza pędraki. Przede wszystkim zawiera ona substancje, które hamują ich rozwój.

Bardzo trudno jest pozbyć się pędraków, jeśli już raz pojawią się w ogrodzie. Żadna z metod nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności, warto jednak próbować, bo na pewno uda się zmniejszyć szkody, jakie powoduje żerowanie tych larw.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. maj 2024 19:09