StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Jak sprawdzić, czy w ogrodzie są kleszcze? W ten sposób się ich pozbędziesz

24.06.2023., 09:00h
Wysokie temperatury na zewnątrz wręcz zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu. W tym czasie musimy jednak zachować szczególną ostrożność nie tylko w czasie spacerów po łąkach i lasach, ale także wśród własnej zieleni. Od wiosny do późnej jesieni w zaroślach czai się sporo kleszczy, których ugryzienie może nieść poważne konsekwencje.

Czy w ogrodzie są kleszcze?

Jeżeli chcemy sprawdzić, czy w naszym otoczeniu są kleszcze, możemy zrobić to w dosyć prosty sposób. Wystarczy biały ręcznik przymocowany do długiego kija, na przykład po szczotce lub mopie. Następnie w tych miejscach, które mogły upodobać sobie pajęczaki, musimy użyć naszej „konstrukcji”. Przejedźmy ręcznikiem po trawniku, w kępkach krzewów czy w wyższych zaroślach. Jeżeli kleszcze bytują w tej roślinności, szybko to zauważymy, bowiem przyczepią się do tkaniny. Taki test przeprowadzamy zawsze w dzień. Najlepiej, aby na zewnątrz nie było upalnie. Powinno być wilgotno, lecz nie może wtedy padać deszcz.

Jak pozbyć się kleszczy? Pomoże czeremcha

Czeremcha ma pokrój wysokiego krzewu, jest często uprawiana jako roślina ozdobna ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Ma ona jednak nie tylko walory dekoracyjne, gdyż pomoże także w walce z komarami czy kleszczami. Najlepiej wywar z czeremchy sprawdzi się w formie oprysku. Aby go przygotować, należy drobno posiekać gałązki rośliny, które następnie wkładamy do dużego garnka. Zalewamy całość zimną wodą i zagotowujemy. Czekamy, aż wywar zacznie wrzeć. Następnie zmniejszamy ogień na minimum i gotujemy jeszcze przez pół godziny. Po upływie 30 minut mieszanina powinna zyskać czerwoną barwę. Wtedy pozostawiamy ją do ostygnięcia. Gotowy oprysk przelewamy do konewki lub butelki z atomizerem. Spryskujemy newralgiczne miejsca, w których mogą ukrywać się groźne pajęczaki.

Jak pozbyć się kleszczy? Zasadź te rośliny

Istnieje spora grupa roślin, które okazują się skuteczną bronią w walce z kleszczami. Wśród nich wyróżnić można:

  • kocimiętka;
  • wrotycz;
  • tatarak;
  • cebula;
  • chrzan.

SPRAWDŹ TAKŻE: TOP 6 roślin, które odstraszają komary i kleszcze

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:43