StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Jak stosować nawóz zielony w ogrodzie? Jakie rośliny nadają się jako nawóz zielony?

25.08.2023., 08:00h
Nawóz zielony zastosować powinniśmy zwłaszcza, gdy ziemia w naszym ogrodzie jest zbita i nieurodzajna. Na takim podłożu roślinom będzie znacznie trudniej wzrastać i rozwijać się. Z tego względu powinniśmy glebę użyźnić. Aby zapobiec jej zmęczeniu, posiejmy uprawy na nawóz zielony. Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej?

Czym jest nawóz zielony?

Rośliny młode, takie, które nie osiągnęły dojrzałego stadium rozwoju, są wykorzystywane na przeoranie i z nich tworzy się tak zwane nawozy zielone. Warto siać takie rośliny w ogrodzie, bowiem gdy ulegną one rozkładowi, dostarczą podłożu próchnicy. Ten złożony związek bogaty jest natomiast w substancje odżywcze, które poprawiają strukturę gleby. Rośliny przeznaczone na nawóz zielony tworzą rozgałęzione bryły korzeniowe, które rozwijają się naprawdę głęboko w podłożu, dzięki czemu spulchniają ziemię.

image

Łubin

FOTO: Pixabay

Czynnikiem wpływającym na marnienie gleby jest intensywna uprawa roślin w ogrodzie, a nawet uprawa wciąż tych samych gatunków w jednym miejscu. Prowadzi do to efektu „zmęczenia” podłoża. Dotyczy to szczególnie roślin w warzywniku i w sadzie. Aby zminimalizować efekt jałowienia ziemi, siejmy co jakiś czas rośliny na nawóz zielony.

Jakie rośliny sprawdzą się na nawóz zielony?

Jako nawóz zielony najlepiej sprawdzą się rośliny motylkowe. Wynika to z kilku względów. Po pierwsze, wytwarzają bardzo silny system korzeniowy, wnikający w głąb gleby. Stamtąd pobierają potrzebne im związki mineralne, które są trudniej przyswajalne dla innych roślin. Gdy więc po przekopaniu rośliny motylkowate rozłożą się, te związki będą mogły bez problemu zostać pobrane przez uprawy ogrodowe. Dodatkowo gatunki takie, jak łubin, peluszka, saradela, wyka, owies, gorczyca czy facelia zwiększają zawartość azotu w podłożu. Wszystko dziki temu, że na korzeniach tych roślin znajdują się bakterie brodawkowe potrafiące wiązać azot ze środowiska zewnętrznego. Rośliny motylkowe zapobiegną wypłukiwaniu z podłoża składników pokarmowych, ograniczą erozję gleby, a dodatkowo odstraszą bądź nawet zwalczą szkodniki.

image

Gorczyca

FOTO: Pixabay

Jak stosować nawóz zielony?

Rośliny przeznaczone na nawóz zielony najlepiej ulokować w najbardziej eksploatowanych miejscach w ogrodzie. Sadzić tego typu rośliny możemy tuż przed rozpoczęciem sezonu bądź nawet przez założeniem ogrodu, na nieużytkach albo na nowej działce. Warto siać bardzo gęsto, aby uniknąć zachwaszczenia. Można wykorzystać gotowe mieszanki, na przykład strączkowo-zbożowe. Wiele takich gatunków jest miododajnych i stanowi pożytek dla pszczół. Rośliny na nawóz zielony najpierw ścinamy, a potem dokładnie przekopujemy z ziemią. Pamiętajmy, że zdolność do wiązania azotu z atmosfery mają również niektóre krzewy, jak na przykład janowiec i żarnowiec, a nawet drzewa, jak chociażby robinia.

image

Facelia

FOTO: Pixabay

Jakie nawozy zielone do jakiej gleby?

W zależności od rodzaju gleby w ogrodzie, powinniśmy posiać określone gatunki bądź mieszanki roślin.

image

Aksamitka

FOTO: Pixabay

Na glebach lekkich piaszczystych można posiać:

  • łubin żółty;
  • mieszankę łubiny żółtego i seradeli;
  • mieszankę łubinu żółtego i owsa;
  • mieszankę łubinu żółtego, peluszki i gorczycy;
  • mieszankę peluszki i wyki.

Na glebach ciężkich najlepiej sprawdzą się:

  • łubin niebieski;
  • facelia;
  • mieszanka łubinu i peluszki.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:15