StoryEditorWŁASNA UPRAWA GRZYBÓW

Jak uprawiać grzyby leśne we własnym ogrodzie?

19.02.2023., 08:00h
Wielu zapalonych zbieraczy z pewnością ucieszyłoby się z obecności grzybów we własnym ogrodzie, tuż na wyciągnięcie ręki. Okazuje się, że wcale nie jest to niemożliwe! W sprzyjających warunkach możemy w naszym otoczeniu założyć własną uprawę grzybów leśnych – borowików, podgrzybków czy rydzów.

Jakie warunki będą korzystne dla rozwoju grzybów?

Grzyby będą wymagały jak najbardziej naturalnych siedlisk. Do rozwoju grzyby będą potrzebowały krzewów, drzew oraz innych roślin, które sprzyjają przyjęciu się i rozrastaniu grzybni. Jak bowiem wie każdy miłośnik grzybów, ich poszczególne odmiany często rosną w symbiozie z określonymi gatunkami drzew. Dzięki tej współpracy, nazywanej mikoryzą, rośliny i grzyby mają możliwość prawidłowego rozwoju. Warto więc wiedzieć, że koźlaki rosną w pobliżu osik, olszyn oraz brzóz, borowiki lubią sąsiedztwo dębów lub świerków, a podgrzybki możemy znaleźć najczęściej w lasach sosnowych.

Zakup grzybni – na co zwrócić uwagę?

Wielu producentów grzybni ma w swojej ofercie specjalnie przygotowane szczepionki. Zwierają one tak zwaną żywą grzybnię mikoryzową, a więc strzępki grzybni, które są gotowe do natychmiastowego zasiedlenia korzeni. Możemy zaopatrzyć się w grzybnię mikoryzową grzybów drzew iglastych (w której najczęściej znajduje się mieszanka takich grzybów, jak: borowik szlachetny, mleczaj rydz, mleczaj jodłowy, maślak zwyczajny, maślak żółty, podgrzybek brunatny). Do wyboru będzie również grzybnia grzybów drzew liściastych (z nieco inną mieszanką, w której będą: borowik szlachetny, borowik ceglastopory, koźlarz babka, koźlarz pomarańczowy, podgrzybek złotawy). Jak można się domyślić, każdy z tych dwóch rodzajów grzybni zawiera gatunki stosowne do danego środowiska uprawowego. Jeżeli chcemy natomiast skupić się na uprawie konkretnych grzybów, powinniśmy zakupić gotową, sproszkowaną biologiczną grzybnię danego gatunku, na przykład podgrzybka brunatnego.

Grzyby leśne – jak uprawiać je w ogrodzie?

Gdy już zakupimy gotową grzybnię, powinniśmy ją zaaplikować. Robimy to od połowy kwietnia do końca października w miejscu dogodnym, wokół drzew, w zgodzie z preferencjami danego grzyba. Musimy również przygotować podłoże dla grzybni. Najlepsza będzie mieszanka ziemi ogrodniczej z dużą zawartością torfu oraz trocin drzew iglastych w proporcji 5:1. Grzyby w naszym prywatnym ogrodzie powinny pojawić się już w pierwszym roku od założenia hodowli. W przeciągu 12 miesięcy pod jednym drzewem możemy zebrać nawet do kilkunastu okazów. Nie zawsze jednak nasza uprawa się powiedzie – wiele zależy od zmienności warunków atmosferycznych.

Aby zainstalować grzybnię, wokół pnia drzewa, mniej więcej w odległości 0,5-2 m, należy wykopać 3 lub 4 dołki o średnicy 30-40 cm i głębokości około 15 cm. Następnie wypełniamy je do połowy wcześniej przygotowanym podłożem. Umieszczamy grzybnię w proporcji 1/3 opakowania na każdy dołek. Następnie otwory w ziemi zasypujemy podłożem do poziomu gruntu i mocno ubijamy. Po tym zabiegu miejsce zainstalowania grzybni starannie podlewamy – po około 10 l wody na jeden dołek. Miejsce wysiewu dobrze będzie przykryć warstwą mchu, igieł, liści czy gałązek, które – jeżeli mamy taką możliwość, powinny pochodzić prosto z lasu. Szczególnie w ciągu lata nasza grzybnia będzie wymagała regularnego nawadniania. Jej rozwój pobudzi podlanie roztworem cukru (10 g na 10 l wody).

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 12:12