StoryEditorSŁONECZNIK MARNIEJE – CO ROBIĆ?

Jak uratować marniejące słoneczniki bez profesjonalnych nawozów?

22.08.2023., 08:00h
Każdy, kto decyduje się na uprawę słoneczników w ogrodzie, marzy o zdrowych i wysokich roślinach. Tymczasem często słoneczniki wręcz marnieją w oczach. Ich liście mogą zacząć brązowieć, a wówczas wzrost upraw zostaje zahamowany. Jak pomóc obumierającym słonecznikom za pomocą domowych sposobów?

Dlaczego liście słoneczników brązowieją?

Słoneczniki to rośliny dosyć wymagające w uprawie. Wynika to z faktu, że pobierają z ziemi bardzo dużo składników pokarmowych, aby móc się zdrowo rozwijać. W rezultacie często w podłożu występują niedobory różnych minerałów, mikro- i makroelementów. A takie deficyty znacząco wpływają na słoneczniki, prowadząc do pogorszenia się ich kondycji. Dlatego należy pamiętać, aby uprawy regularnie dokarmiać nawozami ze sporą zawartością azotu oraz kompostem. Największym problemem są duże brązowe przebarwienia na liściach słoneczników. Z czasem plamy będą rozchodzić się po innych częściach zielonych rośliny, co będzie niosło za sobą zmniejszenie efektywności fotosyntezy. Dlaczego jednak tak się dzieje? Winę za brązowienie liści słoneczników ponosi deficyt potasu w glebie. Niedobory tego pierwiastka należy uzupełnić niezwłocznie po zauważeniu w uprawach niepokojących objawów.

Odżywka z bananów na słoneczniki

Potas to ważny dla słoneczników pierwiastek, głównie dlatego, że wzmacnia łodygę i umożliwia roślinie pozostanie w pozycji pionowej. Aby więc dostarczyć naszym uprawom prawdziwej bomby pełnej potasu, powinniśmy zastosować specyfiki ze skórek od bananów. Taki nawóz jest bardzo ekologiczny, gdyż pozostałości tych owoców i tak najczęściej lądują w koszu na śmieci. Jak przygotować naturalną odżywkę? Wystarczy 2 lub 3 skórki po bananach drobno posiekać, a następnie wrzucić do dużego słoika i zalać wrzątkiem. Miksturę odstawiamy na dobę. Przed użyciem pamiętajmy, aby całość jeszcze rozcieńczyć, dolewając 1-2 l wody. Takim środkiem podlewamy słoneczniki regularnie. Możemy także wypróbować nieco inny sposób na odżywienie upraw. W tym celu wysuszone skórki bananów mielimy, a powstały w ten sposób sypki nawóz mieszamy z wierzchnią warstwą podłoża, w którym rosną słoneczniki. Dzięki dużej zawartości potasu, zmielone skórki żółtego owocu będą zasilać rośliny nieustannie w składniki pokarmowe w formie łatwo przyswajalnej dla roślin.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 13:13