StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Jak uratować rośliny doniczkowe poparzone przez słońce?

11.07.2023., 08:00h
Światło słoneczne jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. To dzięki promieniom słońca w zielonych częściach zachodzi fotosynteza. Jednak również nadmiar słońca może szkodzić. Podobnie jak ludzie, także rośliny mogą doznać oparzeń. Wówczas ich liście żółkną i zaczynają usychać. Jak im pomóc?

Oparzenie słoneczne roślin – jak to wygląda?

Gdy roślina doznała oparzenia słonecznego, będzie to zauważalne gołym okiem – na liściach pojawią się białe plamy. Dodatkowo zdarza się, że powstają na nich również pęcherze. Zazwyczaj nie cała roślina się odbarwia, a tylko górne liście. Z czasem zielone części zaczynają żółknąć, później brązowieć i w końcu stają się kruche. Spalone od słońca rośliny będą więdnąć, a nowe przyrosty zostaną zahamowane.

Oparzenia u roślin powstają oczywiście z powodu zbyt silnej ekspozycji na promienie słoneczne. Jednak dodatkowym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu oparzeń jest narażenie rośliny na stres i trudne warunki. Przykładem może być przesadzanie danego egzemplarza, a następnie wystawienie go na pełne słońce. Wyzwaniem dla domowej zieleni jest także gwałtowna zmiana warunków – przejście od wewnętrznego, sztucznego światła do silnych promieni słonecznych poza domem.

Sposoby na uratowanie poparzonej słońcem rośliny domowej

Pierwszym krokiem w pielęgnacji poparzonej rośliny powinno być obcięcie uszkodzonych liści, gdyż dla nich już za późno na ratunek. Następnie przenosimy nasz porażony egzemplarz w bardziej zacienione miejsce, aby zapobiec dalszym szkodom. Z czasem możemy roślinę stopniowo umieszczać w coraz bardziej słoneczne miejsca. Nie wystawiajmy jej jednak na długie godziny na ostre, popołudniowe światło. Nawadniamy roślinę więc wyłącznie wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce zdąży przescJeżeli straciła ona sporo liści, nie powinniśmy jej zbyt obficie podlewać. Całkowicie zaprzestańmy również zasilania nawozem, dopóki nie zaczną pojawiać się nowe liście.

Może się zdarzyć, że roślina będzie miała spore trudności z zazielenianiem się. Wówczas warto spróbować głęboko ją nawodnić. Przez tydzień powinna korzystać z dużej ilości wody i stopniowo wchłaniać ją do systemu korzeniowego. Aby przyspieszyć proces gojenia, można wykorzystać płynny nawóz zawierający w swoim składzie wodorosty.

Cuda mogą zdziałać także tabletki z kwasem foliowym oraz glicyną. To pierwsza pomoc dla roślin silnie osłabionych. Przyspieszą wzrost oraz pobudzą kwitnienie, pomagając naszym uprawom w rekonwalescencji. Dodatkowo glicyna wspomoże roślinę we wchłanianiu potrzebnych jej pierwiastków z gleby. Dzięki tym dwóm substancjom liście zaczną zyskiwać swój naturalny kolor. Tabletki z kwasem foliowym i glicyną 100 mg otrzymamy w aptece. Po zakupie przygotujmy z nich oprysk. Wystarczy rozgnieść po jednej tabletce każdego z tych preparatów, a później rozpuścić je w 1 l wody. Takim roztworem co 7-10 dni spryskujemy liście oraz podlewamy całą roślinę.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. lipiec 2024 21:51