StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Jak uratować rośliny po majowych przymrozkach?

01.05.2023., 10:00h
Majowe przymrozki to niemal coroczny pewnik. Każdy ogrodnik powinien się na nie przygotować, gdyż mogą zniszczyć młode uprawy, a także pędy i pąki roślin wieloletnich. Do „zimnych ogrodników” przygotowują się nie tylko rolnicy czy sadownicy. Zwrócić uwagę na ten czas powinni także właściciele przydomowych ogródków.

Jakie rośliny najczęściej ulegają uszkodzeniu przez przymrozki?

Na nagłe spadki temperatur wrażliwych jest wiele roślin. Najczęściej uszkodzeniom ulegają pelargonie, magnolie, hortensje, laurowiśnie czy surfinie. Również rośliny iglaste, takie jak młode cisy i świerki, źle zniosą przymrozki. W sadzie natomiast mogą ucierpieć zwłaszcza morele, brzoskwinie, czereśnie, jabłonie, grusze, czarna i czerwona porzeczka oraz truskawki. W ogródkach warzywnych uważajmy z kolei na ogórki, pomidory, papryki oraz dynie. Pamiętajmy, że najbardziej wrażliwe na mróz są kwiaty, pąki kwiatowe, młode pędy oraz zawiązki owoców. Dlatego nasze rośliny, zwłaszcza te młode, musimy odpowiednio przygotować na „zimną Zośkę”.

Jak ratować rośliny po przymrozkach?

Uszkodzone w wyniku przymrozków pąki kwiatowe prawdopodobnie w nadchodzącym sezonie nie rozwiną już kwiatów. Warto jednak jeszcze zawalczyć o dobrą kondycję rośliny. Trzeba skupić się na jej wzmocnieniu i pozwolić jej na regenerację. Te fragmenty rośliny, które uległy zmrożeniu, po wystawieniu na działanie promieni słonecznych ulegną jeszcze większemu uszkodzeniu. Gdy widzimy, że roślina ucierpiała, musimy jej zapewnić odpowiednie zacienie – powinna ona rozmarzać w wolnym tempie. Generuje to jednak sporo stresu, możemy więc zasilać uprawy specjalnymi, wzmacniającymi nawozami.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. maj 2024 07:52