StoryEditorKOMPOSTOWANIE – TO SIĘ OPŁACA!

Jak w najprostszy sposób pozyskać kompost za darmo?

28.12.2023., 07:47h
Kompostowanie to wiele korzyści. Dzięki temu procesowi uzyskujemy doskonały, organiczny nawóz. Wzmocni on rośliny i zwiększy ich odporność. Czasem jednak pojawia się problem – nie wszystkie składniki na kompost znajdziemy w naszym ogrodzie. Jak więc je uzyskać? Warto sprawdzić te sposoby.

Warto kompostować!

Dlaczego warto kompostować? W wyniku tego procesu uzyskujemy drogocenny, a przede wszystkim w stu procentach naturalny i darmowy nawóz. Jest on również uniwersalny – dobrej jakości kompostu można użyć w każdej części ogrodu. Jakie korzyści wynikają z jego stosowania?

  • Świetnie użyźnia glebę, wzbogacając ją w próchnicę.
  • Zawiera wiele mikro- i makroelementów, czyli składników odżywczych niezbędnych roślinom. Stosowanie kompostu przekłada się więc na zdrowe i duże plony.
  • Umożliwia też zagospodarowanie odpadów kuchennych czy ogrodowych.
  • Jest całkowicie darmowy.
  • W kompostowniku zutylizujemy problematyczne odpady, na przykład gałęzie czy opadłe z drzew liście.
  • Zimą nie będziemy musieli inwestować w agrowłókninę, bowiem jako ściółka idealnie sprawdzi się kompost.

Skąd pozyskać składniki na kompost? Odwiedź te miejsca

Kompostownika nie możemy traktować jak śmietnika. Z tego względu nie wrzucamy do niego między innymi zadrukowanego papieru, odchodów zwierzęcych czy mięsa. Pełnowartościowy kompost będzie za to pełen przeróżnych resztek roślinnych, ale też zrębków, skorupek jaj czy fusów z kawy. Wiele gmin ma swoje punkty, z których możemy za darmo wziąć gotowy nawóz. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie – nie wiemy, jaki jest jego skład. Skąd więc brać składniki na kompost? Oto kilka propozycji.

Zajrzyjmy do lokalnych restauracji, kawiarni, warzywniaków czy sklepików spożywczych. Z pewnością po całym dniu pracy w miejscach tych produkuje się wiele odpadów, w tym resztki roślinne, fusy z kawy, skorupki jajek i inne. Trzeba jednak poprosić, aby w naszych składnikach na kompost nie znalazło się mięso albo inne odpadki, których nie można użyć do produkcji nawozu.

Warto też obserwować, co dzieje się z dekoracjami z roślin po lokalnych, wiejskich wydarzeniach i imprezach. Często organizatorzy wyrzucają resztki, na przykład: kostki słomy, łęty kukurydziane, dynie. Możemy więc poprosić o podzielenie się tymi materiałami idealnymi do kompostowania. Warto zapukać również do drzwi sąsiadów – z pewnością oddadzą nam jakieś resztki kuchenne i ogrodowe, zwłaszcza gdy sami nie mają kompostu.

Jeżeli w okolicy znajduje się firma zajmująca się projektowaniem i zagospodarowywaniem terenów zielonych, to również tam możemy poprosić o potrzebne nam materiały. Na pewno uzyskamy wiele resztek różnych roślin i zrębki. Udajmy się też do stadniny koni, jeśli taka jest umiejscowiona w pobliżu. Tam uzyskamy dobrej jakości obornik. Jeśli sami nie mamy zwierząt gospodarskich, warto udać się do zaprzyjaźnionego rolnika. Obornik znacząco użyźnia kompost. Właściciele dużych sadów z kolei często mają problem z wieloma opadłymi z drzew owocami, które już nie nadadzą się do sprzedaży. Poprośmy o ten materiał, aby dodać go do kompostu. Na koniec sprawdzajmy też lokalne składy drewna, skąd pozyskamy trociny.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: Youtube/Ogrodnictwo Intuicyjne – Permakultura TV

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 17:05