StoryEditorMateriał promocyjny

Jak wybrać akumulatorową pompę do wody idealną dla Twojego ogrodu?

28.06.2023., 08:10h
Pompa wody to wydajne i skuteczne narzędzie, które pomoże Ci nawodniać ogród za pomocą zebranej wody deszczowej. Przepompujesz nią ciecz z basenu, wanny lub zalanego pomieszczenia. Okaże się niezastąpiona zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak i przy codziennych obowiązkach. Sprawdź, do czego przyda Ci się pompa wody RYOBI® i która najlepiej sprawdzi się w Twojej sytuacji.

Najpopularniejsze rodzaje pomp wodnych, które sprawdzą się w Twoim gospodarstwie domowym

Wybór właściwej pompy może na początku wydać Ci się wyjątkowo skomplikowany. W końcu na rynku znajdziesz dziesiątki różnych rodzajów pomp – głębinową, do wody brudnej i czystej, ręczną i akumulatorową. Wytłumaczymy Ci teraz, na czym polegają różnice między tymi urządzeniami. Dowiesz się też, jakie jest ich typowe zastosowanie.

Pompa ręczna

To podstawowe narzędzie do usuwania wody lub jej przepompowania z jednego zbiornika do drugiego. Dzieli się je na dwa rodzaje: kolumienkową i motylkową.

Pierwsza wyróżnia się charakterystyczną dźwignią poruszającą tłok z uszczelką. Dzięki temu ruchowi pompa jest w stanie zasysać ciecz z głębokości do 7 m. Obecnie pompy kolumienkowe są rzadkością – często stanowią tylko element wystroju ogrodu.

Z kolei pompa motylkowa zamiast dźwigni ma zwykły uchwyt, a wodę pompuje się za pomocą zaworów i przepony. To kolejne urządzenie, które sprawdzi się, by co najwyżej nawadniać ogród za pomocą węża.

Pompa powierzchniowa

Jedno z podstawowych narzędzi w ogrodzie. Sprawdzi się do podlewania kwiatków deszczówką lub czystą wodą. Możesz ją w dowolnym momencie wyjąć lub włożyć do wody – odpowietrzy się sama, a następnie zacznie zasysać ciecz.

Jej wydajność nie jest powalająca – zazwyczaj nie przepompuje więcej niż kilkanaście litrów cieczy na minutę. Możesz też pompować nią wyłącznie czystą wodę, co ogranicza jej użyteczność.

Pompa wodna zanurzeniowa/zatapialna

Jedne z najpopularniejszych urządzeń do przepompowywania dużych ilości wody. Pompę zanurzeniową wykorzystasz do pozbycia się wody z zalanej piwnicy lub garażu. Wykorzystasz wtedy model dostosowany do brudnej wody, który ma w sobie specjalny rozdrabniacz. Ten rodzaj urządzenia sprawdzi się też jako pompa do szamba.

Zasada działania pompy zatapialnej jest stosunkowo prosta. Musi w całości znajdować się pod powierzchnią wody. Wystarczy podpiąć do niej wąż ogrodowy i skierować ciecz w inne miejsce. Proces pompowania jest nadzwyczaj wydajny – w ciągu minuty potrafi usunąć z zalanego pomieszczenia nawet 200–300 l cieczy!

Istnieje też pompa głębinowa, którą na stałe montuje się na dnie zbiornika wodnego. To bardziej zaawansowane urządzenie, które sprawdzi się do pobierania wody (np. pitnej), gdy nie ma dla niej innego źródła. Jednak najprawdopodobniej nigdy nie znajdziesz dla niej użytku w Twoim ogrodzie.

Pompa słupowa

To specjalny rodzaj pompy, która stawia na mobilność i wygodę obsługi. Jest to elektryczna pompa wodna, którą przymocujesz np. do beczki, by to z niej pompować czystą wodę. Wyróżnia się charakterystycznym, regulowanym drążkiem teleskopowym, który ułatwia czerpanie wody ze zbiornika.

Do czego przyda Ci się pompa do wody na akumulator?

image

Pompa wodna na akumulator RYOBI 18V

FOTO: Ryobi

Jeśli zadajesz sobie czasem pytania, czym wypompować wodę z piwnicy lub basenu, masz już podstawowe pojęcie o stosowaniu pomp zgodnie z ich przeznaczeniem. Opcji jest jednak znacznie więcej, szczególnie jeśli zdecydujesz się na pompę wodną na akumulator. Jaką przewagę ma ta konstrukcja nad elektrycznymi pompami wodnymi z tradycyjnym, przewodowym zasilaniem?

Przede wszystkim – zyskujesz dodatkową mobilność. Możesz pracować niezależnie od tego, skąd chcesz wypompować wodę. Sprawdzi się w piwnicy, w ogrodzie lub na placu budowy. Akumulator 18V zapewni zasilanie Twojej pompie na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut nieustannej pracy.

A jeśli zdecydujesz się na elektronarzędzia RYOBI® 18V ONE+™, wykorzystasz akumulator zgodny z ponad 200 innymi urządzeniami tej serii. W takiej sytuacji nie będziesz mieć potrzeby, by kupować nowy akumulator – wykorzystasz ten, który już masz! Przekonaj się, jak wiele możliwości zapewnia dobry sprzęt akumulatorowy.

Czytaj także: Poradnik RYOBI o praktycznych metodach wykorzystania pompy ogrodowej na akumulator.

Jaką akumulatorową pompę do wody wybrać?

image

Pompa wodna świetnie sprawdzi się do przenoszenia deszczówki w inne miejsca w ogrodzie

FOTO: Adobe Stock

Bezprzewodowa pompa wodna RYOBI® 18V ONE+™ to uniwersalne urządzenie, które doskonale sprawdzi się do codziennych prac na działce czy w ogrodzie. Zapewnia szybki przepływ wody wynoszący 25 l/m. Z kolei mocny silnik umożliwia przepompowywanie wody nawet do wysokości 14 m. Dzięki temu sprawdzi się ona do takich zadań, jak:

  • podlewanie ogródka deszczówką;
  • wypompowanie wody z zatkanej rury lub wanny;
  • usuwanie wody z obszarów zalewowych, np. piwnicy czy garażu;
  • transport wody na niewielkie odległości.

Ponadto pompa ma wbudowany mechanizm, który uniemożliwia jej pracę na sucho. Zwiększa to jej żywotność i minimalizuje ryzyko uszkodzenia przy prawidłowym użytkowaniu. Sprawdź uniwersalną pompę do wody od RYOBI® i przekonaj się, że będzie idealnym narzędziem do Twojego ogrodu!

Potrzebujesz pompy o większej wydajności?

Jeśli tak, dobrym wyborem będzie pompa zanurzeniowa na akumulator RY18SPA-0 18 V ONE+™. To produkt, dzięki któremu wypompujesz zarówno wodę czystą, jak i brudną (średnica zanieczyszczeń do 1 mm). Wystarczy, że skorzystasz z zatrzasku do włączania i wyłączania filtra.

Przepływ o natężeniu do 70 l/m pozwoli Ci w błyskawicznym tempie usunąć wodę z zalanego pomieszczenia. Ponadto szereg inteligentnych mechanizmów zabezpiecza przed pracą na sucho oraz informuje o przeciążeniu lub wyczerpaniu akumulatora. Wypróbuj wydajną pompę zanurzeniową RYOBI® w Twoim domu.

A może szukasz mobilnej i niewielkiej pompy wodnej?

Niezastąpioną pompą ogrodową jest model RY18STPA-0, czyli słupowa pompa do czystej wody. Doskonale nada się do podlewania ogrodu deszczówką, drenażu lub szybkiego przelania wody do innego zbiornika. Sprawdź funkcje i możliwości bezprzewodowej pompy teleskopowej RYOBI® 18V ONE+™!

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 22:33