Jak i kiedy przycinać czarną porzeczkę?
W przypadku porzeczki czarnej najwięcej najbardziej wartościowych owoców tworzy się na pędach jednorocznych bądź dwuletnich. Starsze pędy znacznie słabiej się rozgałęziają. Z tego względu cięcie porzeczki czarnej będzie polegało na usuwaniu najstarszych pędów. W ten sposób pobudzimy roślinę do wytwarzania młodych gałązek. Krzewy tego owocu prześwietlamy wczesną wiosną. Idealny czas to marzec.
Pędy porzeczki czarnej tuż po posadzeniu skracamy dosyć silnie nad ziemią – nad trzecim lub czwartym pąkiem. Dzięki temu krzewu nie będzie trzeba przycinać aż do owocowania. Otrzymamy w wyniku tego zabiegu co najmniej 3-4 pędy o długości około 50 cm.
Jak i kiedy przycinać porzeczkę czerwoną i białą?
Porzeczki białe i czerwone owocują na krótkopędach, które powstają na dwu-, trzy- lub czteroletnich gałązkach. Z tego względu potrzebują nieco innego cięcia niż porzeczka czarna.
Wiosną pierwszego roku uprawy porzeczek wybieramy kilka najsilniejszych pędów i skracamy je o około 2/3 długości. Pędy słabe, cienkie i krótkie najlepiej przyciąć tuż przy ziemi, aby w sezonie w ich miejsce wytworzyły się silniejsze gałązki. W drugim roku uprawy krzewy należy lekko prześwietlić, usuwając gałązki krzyżujące się, pokładające lub rosnące zbyt blisko siebie.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements