StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Jak wykonać zabieg cięcia porzeczek na wiosnę?

11.03.2023., 09:00h
Marzec to idealny czas na przeprowadzenie zabiegu cięcia porzeczek. Pamiętać należy, że rośliny te owocują na różnych pędach – tylko na jednorocznych albo tylko na starszych. Dlatego też nieco inaczej tniemy porzeczki czarne, a inaczej – czerwone i białe. Jak prawidłowo przycinać krzewy tych owoców?

Jak i kiedy przycinać czarną porzeczkę?

W przypadku porzeczki czarnej najwięcej najbardziej wartościowych owoców tworzy się na pędach jednorocznych bądź dwuletnich. Starsze pędy znacznie słabiej się rozgałęziają. Z tego względu cięcie porzeczki czarnej będzie polegało na usuwaniu najstarszych pędów. W ten sposób pobudzimy roślinę do wytwarzania młodych gałązek. Krzewy tego owocu prześwietlamy wczesną wiosną. Idealny czas to marzec.

Pędy porzeczki czarnej tuż po posadzeniu skracamy dosyć silnie nad ziemią – nad trzecim lub czwartym pąkiem. Dzięki temu krzewu nie będzie trzeba przycinać aż do owocowania. Otrzymamy w wyniku tego zabiegu co najmniej 3-4 pędy o długości około 50 cm.

Jak i kiedy przycinać porzeczkę czerwoną i białą?

Porzeczki białe i czerwone owocują na krótkopędach, które powstają na dwu-, trzy- lub czteroletnich gałązkach. Z tego względu potrzebują nieco innego cięcia niż porzeczka czarna.

Wiosną pierwszego roku uprawy porzeczek wybieramy kilka najsilniejszych pędów i skracamy je o około 2/3 długości. Pędy słabe, cienkie i krótkie najlepiej przyciąć tuż przy ziemi, aby w sezonie w ich miejsce wytworzyły się silniejsze gałązki. W drugim roku uprawy krzewy należy lekko prześwietlić, usuwając gałązki krzyżujące się, pokładające lub rosnące zbyt blisko siebie.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 05:59