Jakie właściwości ma jogurt naturalny?
Jogurt naturalny powstaje na drodze hydrolizy białek i lipolizy tłuszczów, a te procesy zachodzą dzięki fermentacji mlekowej. Dzięki temu końcowy produkt może być przyswajany przez organizm. Jogurty naturalne to wspaniałe źródło węglowodanów, białek, tłuszczu, witamin – zwłaszcza z grupy B, a także minerałów. W jogurtach kryje się także bogactwo wapnia i fosforu – tych pierwiastków jest więcej w jogurcie niż w mleku!
Wapń jest ważny nie tylko dla ludzi. Wspomaga on także wzrost i rozwój roślin. Wynika to z faktu, że pierwiastek ten pełni rolę budulca tkanek, a dodatkowo zwiększa odporność na ataki patogenów. Jeżeli roślina ma dostarczoną odpowiednią dawkę wapnia, będzie także bardziej odporna na zmieniające się oraz niekorzystne warunki panujące na zewnątrz.
Jak przygotować nawóz na bazie jogurtu?
Jogurt naturalny nada się do odżywienia wielu gatunków roślin. Pamiętajmy jednak, że ten nawóz używamy wyłącznie do tych roślin, które preferują podłoże zasadowe. Z bardziej popularnych gatunków, do których możemy zastosować taki produkt, wymienić należy bukszpan oraz lawendę.
Przygotowanie nawozu do roślin z jogurtu naturalnego jest banalnie proste. Wystarczy wlać 1 l przefiltrowanej bądź przegotowanej wody do dużej miski. Następnie do cieczy dodajemy dwie łyżki jogurtu. Całość mieszamy, a później przelewamy do butelki bądź do słoika. Gotowy preparat należy stosować maksymalnie 1 lub 2 razy w ciągu miesiąca.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements