StoryEditorDOMOWE SPOSOBY W OGRODZIE

Jak wykorzystać jogurt naturalny jako… nawóz do roślin?

28.05.2023., 09:00h
Jogurty naturalne chętnie i często są stosowane w kulinariach. Stanowią składnik wielu potraw, są także smaczną i zdrową przekąską. Używa się ich zarówno do śniadań, jak i do obiadów, do deserów, jak i do wykwintnych dań. Na tym jednak nie kończą się zalety jogurtu. Ma on bowiem również zastosowanie w… ogrodnictwie!

Jakie właściwości ma jogurt naturalny?

Jogurt naturalny powstaje na drodze hydrolizy białek i lipolizy tłuszczów, a te procesy zachodzą dzięki fermentacji mlekowej. Dzięki temu końcowy produkt może być przyswajany przez organizm. Jogurty naturalne to wspaniałe źródło węglowodanów, białek, tłuszczu, witamin – zwłaszcza z grupy B, a także minerałów. W jogurtach kryje się także bogactwo wapnia i fosforu – tych pierwiastków jest więcej w jogurcie niż w mleku!

Wapń jest ważny nie tylko dla ludzi. Wspomaga on także wzrost i rozwój roślin. Wynika to z faktu, że pierwiastek ten pełni rolę budulca tkanek, a dodatkowo zwiększa odporność na ataki patogenów. Jeżeli roślina ma dostarczoną odpowiednią dawkę wapnia, będzie także bardziej odporna na zmieniające się oraz niekorzystne warunki panujące na zewnątrz.

Jak przygotować nawóz na bazie jogurtu?

Jogurt naturalny nada się do odżywienia wielu gatunków roślin. Pamiętajmy jednak, że ten nawóz używamy wyłącznie do tych roślin, które preferują podłoże zasadowe. Z bardziej popularnych gatunków, do których możemy zastosować taki produkt, wymienić należy bukszpan oraz lawendę.

Przygotowanie nawozu do roślin z jogurtu naturalnego jest banalnie proste. Wystarczy wlać 1 l przefiltrowanej bądź przegotowanej wody do dużej miski. Następnie do cieczy dodajemy dwie łyżki jogurtu. Całość mieszamy, a później przelewamy do butelki bądź do słoika. Gotowy preparat należy stosować maksymalnie 1 lub 2 razy w ciągu miesiąca.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 11:27