StoryEditorZIMOWY OGRÓD

Jak zabezpieczyć ogród przed mrozem?

24.11.2022., 08:00h

W listopadzie i grudniu pogoda nie rozpieszcza. Te miesiące to ostatni moment na zabezpieczenie roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Należy w tym czasie przygotować ogród na porywiste wiatry, silne mrozy i opady śniegu. Jak ochronić rośliny w ogrodzie przed zimą?

Jak ochronić rośliny przed mrozem?

Podstawowym działaniem mającym na celu ochronić rośliny młode i wrażliwe przed zimą, jest ich okrycie. Do tego celu używamy materiału przepuszczającego powietrze. Może to być włóknina, gałązki drzew iglastych lub słomiane maty. Takie okrycie zabezpieczy nie tylko przed mrozem, ale także przed utratą wody. Gdy jednak okryjemy rośliny zbyt szczelnie, ograniczymy im dostęp do powietrza. To natomiast może spowodować gnicie i rozwój groźnych chorób.

Jeżeli chcemy zapobiec niekorzystnemu działaniu silnych i zimnych wiatrów, dobrym pomysłem będzie zamontowanie trzcinowego bądź wiklinowego parawanu wokół roślin. Te gatunki, które są najbardziej wrażliwe na zimno, można posadzić blisko budynku lub innych roślin, które są większe i bardziej odporne – na przykład w pobliżu żywopłotu. Róże, powojniki i hortensje okrywamy chochołem ze słomy. Dodatkowo usypujemy wokół nich kopczyki z ziemi, które powinny mieć wysokość około 20-30 cm. Pamiętajmy, aby nie okrywać roślin zbyt wcześnie, gdyż nie będą one mogły wejść w stan spoczynku. Trzeba zrobić to dopiero po pierwszych przymrozkach i przed nastaniem prawdziwych mrozów.

Jak ochronić korzenie roślin przed zimą?

Zabezpieczeniem przed przemarznięciem roślin i wysuszeniem ich korzeni jest ściółkowanie. Podłoże wokół roślin posypujemy korą dekoracyjną, trocinami bądź wiórami. Pamiętajmy, aby wiosną usunąć nadmiar ściółki – pozostawiamy wówczas warstwę na około 3 cm. Materiały organiczne pochodzące od drzew i krzewów iglastych nie nadają się do ściółkowania roślin preferujących gleby zasadowe, a więc wapienne, ponieważ zakwaszają podłoże. Aby więc okryć tego typu rośliny, można zastosować słomę, korę drzew liściastych lub przekompostowaną korę sosnową. Ta ostatnia nie zakwasi podłoża w takim stopniu, jak świeża kora. Ziemię wokół roślin można przykryć również naturalnymi nawozami – obornikiem bądź kompostem. Dzięki temu oprócz ochrony dostarczymy także roślinom dodatkowe składniki odżywcze.

Jak zadbać o rośliny w ogrodzie przed zimą?

Gatunki roślin, które posiadają kłącza, bulwy czy cebulki są najbardziej wrażliwe na mróz. W związku z tym nie wystarczy im ochrona w postaci ściółkowania. Nie przetrwają one w gruncie, trzeba więc je wykopać. Podziemne części dalii, begonii bulwiastej, mieczyków czy kanny delikatnie wykopujemy przed nastaniem mrozów i przenosimy do ciemnego pomieszczenia. Najlepiej umieścić je w skrzynce z trocinami bądź torfem. Wtedy będziemy mieć gwarancję, że podziemne części tych roślin nie będą na wiosnę nadmiernie przesuszone.

Nieodporne na mróz rośliny zimozielone muszą mieć zapewniony zimą dostęp do światła. Najlepiej więc krzewy takie jak różaneczniki, laurowiśnie czy bukszpany okrywać białą agrowłókniną. Z drugiej strony rośliny te nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych, także tych odbitych od śniegu – przed tym też uchroni agrowłóknina.

Rośliny, które gubią liście, można okryć na przykład gałązkami iglaków, gdyż nie wymagają one dostępu do światła zimą. Rośliny zimozielone aż do nastania mrozów obficie podlewamy. Natomiast wiosenne nawadnianie rozpoczynamy wtedy, gdy odtaje gleba. Niektóre rośliny wymagają delikatnego związania przed zimą, gdyż ich liście mogą złamać się pod grubą warstwą śniegu.

Byliny, które są najbardziej wrażliwe na mróz, również okrywamy sosnowymi bądź świerkowymi gałązkami lub agrowłókniną. Ochrońmy w ten sposób także te byliny, które posadziliśmy w tym roku. Nie usuwamy teraz suchych i zwiędniętych łodyg i liści, gdyż będą one stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed zimowym mrozem. Pozbyć się ich powinniśmy dopiero wiosną. Usuwamy jednak obumarłe części roślin jednorocznych oraz dwuletnich. Resztki te nie nadają się na kompost. Gatunki dwuletnie obficie podlewamy przed mrozami, a następnie okrywamy włókniną bądź gałązkami iglaków. Trawy przycinamy dopiero na wiosnę, a jeszcze późną jesienią je związujemy, gdyż śnieg może uszkodzić te rośliny.

Ciężki śnieg może uszkodzić również drzewa i krzewy iglaste. Szczególnie narażone na uszkodzenia wynikające z ciężaru mokrego śniegu są iglaki o pokroju kolumnowym. Ochrońmy rośliny przed połamaniem, obwiązując je sznurkiem bądź specjalną żyłką ogrodniczą. Dodatkowo regularnie strząsajmy śnieg z tych roślin, które okryliśmy agrowłókniną. Z innych roślin natomiast śniegu nie należy usuwać, gdyż stanowi on naturalną ochronę przed przemarznięciem.

Jak zadbać o rośliny na tarasie i balkonie zimą?

Donice z tarasu oraz balkonu przenosimy na zimę w suche i chłodne miejsce. Temperatura w takim pomieszczeniu powinna jednak nie spadać poniżej zera. Gdy pojemniki z roślinami są zbyt duże lub na stałe przymocowane w danym miejscu, trzeba okryć je słomą lub gałązkami iglaków. Innym świetnym materiałem izolacyjnym jest także styropian. Warto podłożyć go pod donice. Okrycie pojemników stojących na tarasie czy balkonie jest konieczne. Chroni to bowiem korzenie roślin przed utratą wilgoci oraz przemarznięciem.

Jak ochronić trawnik przed mrozem?

image

Jak ochronić trawnik przed mrozem?

FOTO: Envato Elements

Gdy jesień jest ciepła i wilgotna, trawa wymaga regularnego koszenia. Niekiedy ostatnie koszenie warto wykonać nawet pod koniec listopada czy na początku grudnia. Przed nastaniem pierwszych mrozów warto zasilić darń nawozem bogatym w potas. To właśnie ten pierwiastek zwiększy odporność trawy na choroby oraz niskie temperatury. Dodatkowo dokładnie i systematycznie usuwajmy z trawnika opadłe liście. Martwe części roślin pod warstwą śniegu zgniją i uszkodzą murawę.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. wrzesień 2024 18:12