StoryEditorZIMOWE PORADY OGRODNICZE

Jak zadbać o oczko wodne zimą?

28.11.2022., 08:00h

Zadbane oczko wodne stanowi niezwykle atrakcyjną ozdobę każdego ogrodu. Zimą należy szczególnie o nie zadbać, aby ryby oraz rośliny wodne przetrwały ten trudny okres. Musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów, takich jak chociażby głębokość oczka. Wówczas możemy przystąpić do jego zabezpieczenia.

Koniec jesieni – przygotowanie oczka wodnego do zimowania

Bez względu na wielkość oczka, przed zimą należy usunąć z niego opadłe liście. Można jeszcze na początku jesieni zamontować na zbiorniku wodnym specjalną siatkę. Jeżeli nie będziemy sukcesywnie usuwać liści z wody, to zaczną one zalegać na dnie oczka i gnić. To natomiast doprowadzi do nadmiernego rozwoju bakterii beztlenowych, które rozkładając materię organiczną, wytwarzają trujące dla roślin i ryb substancje. Dno stawu można czyścić także odmulaczem.

Z brzegów stawu usuwamy obumarłe części roślin. Pozbywamy się przekwitłych kwiatów oraz uschniętych liści babki wodnej, kaczeńców, strzałki i innych roślin. Możemy zostawić jednak sitowie, trzcinę i pałki – będą one stanowić ciekawy element zimowego ogrodu. Dodatkowo wspomogą one zimowanie organizmów wodnych, a także natlenią nieco wodę. Z kolei rośliny ciepłolubne i tropikalne należy przenieść do jasnego i ciepłego pomieszczenia. Pamiętajmy, żeby zrobić to już wczesną jesienią. 

Zimowanie ryb w głębokim oczku wodnym

W oczku wodnym zimować mogą między innymi cierniki, karasie srebrzyste, karpie, słonecznice czy złote orfy. Natomiast gatunki tropikalne, a także specjalnie wyhodowane odmiany gatunków rodzimych powinniśmy na zimę umieścić w akwarium, gdyż pod wpływem bardzo niskich temperatur mogą zginąć.

Gdy robi się zimno, należy dostarczać rybom specjalną, lekkostrawną karmę. Dostarczy im ona dużo energii. Kiedy jednak temperatura spada do około 10-12°C, ryby przestają żerować i trawić, gdyż przechodzą w stan letargu. Dlatego zimą nie dokarmiamy zwierząt wodnych – niezjedzony pokarm będzie gnił i zanieczyszczał nasze oczko wodne.

W głębokich stawach na zimę możemy zostawić pompy wodne. Tego typu urządzenia muszą być jednak umieszczone głęboko: minimum 80 cm i więcej. W przeciwnym razie będzie istniało ryzyko uszkodzenia urządzeń przez zamarzającą wodę. Płycej zainstalowane pompy przenosimy do pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 0°C. Przez okres zimy przechowujemy je zanurzone w wodzie, ponieważ w przeciwnym przypadku mogą ulec uszkodzeniu.

Jak zadbać o płytkie oczko wodne zimą?

Zbiorniki wodne, których głębokość jest mniejsza niż 100 cm, przemarzają zimą aż do dna. Dlatego nie możemy w nich pozostawić w tym okresie ani ryb, ani roślin. Dlatego żyjąc w płytkim oczku wodnym ryby wyławiamy i umieszczamy w pojemniku o odpowiednich rozmiarach – akwarium, beczce czy misie. W takim zbiorniku „zastępczym” montujemy napowietrzacz lub filtr powietrza. Jeśli ryby zimują w dość chłodnym pomieszczeniu, nie należy ich karmić – poniżej 12°C przechodzą one w stan letargu. Kiedy temperatura jest wyższa, dostarczamy im pożywienia co około 2 tygodnie.

Również rośliny z płytkiego oczka wodnego przenosimy do pomieszczenia. Rośliny ciepłolubne należy umieścić w miejscu ciepłym oraz jasnym. Najlepsza temperatura do ich rozwoju to 18-20°C. Do tego typu roślin należą chociażby hiacynty wodne, topiany i salwinie. Inne rośliny wodne, na przykład lilie wodne czy grzybienie, w czasie zimy można umieścić w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 8°C. Lotos tygrysi czy grążel drobny muszą być przechowywane w miejscu całkowicie zaciemnionym. Inne rośliny, jak na przykład salwinie, muszą zimować w wodzie. Większość roślin można umieścić w pojemniku z mokrym piaskiem bądź gliną.

Zimą również wyjmujemy z oczka wodnego urządzenia elektryczne. Z małych i płytkich zbiorników, które są wyłożone folią, najlepiej na zimę wypompować całą wodę. Wynika to z faktu, że zamarzająca woda powiększa swoją objętość i może doprowadzić do popękania folii. W rezultacie nieszczelny materiał trzeba będzie wymienić, a to narazi nas na dodatkowe koszty. Z kolei oczka wykonane z betonu bądź wyłożone płytkami może uszkodzić lód. Ruchome zbiorniki wodne, na przykład ozdobne beczki, misy czy wanny, należy przenieść do pomieszczenia, w którym panuje dodatnia temperatura. To będzie chronić przed ich popękaniem w czasie silnych mrozów.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. maj 2024 07:07