StoryEditorTRAWY OZDOBNE ZIMĄ

Jak zadbać o trawy ozdobne na zimę? Zabezpiecz je przed mrozem we właściwy sposób!

07.11.2023., 08:00h
Trawy ozdobne w sezonie są prawdziwą dekoracją ogrodu, zwłaszcza jeśli osiągają imponujące rozmiary. U schyłku jesieni stoi przed nami ważne zadanie – przygotowanie tych roślin do zimowania. W wielu przypadkach trawy ozdobne będą wymagały kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki nim nie zmarnieją przez mróz.

Jakie trawy ozdobne potrzebują zabezpieczenia przed mrozem?

Wiele gatunków traw ozdobnych będzie wymagało dodatkowego zabezpieczenia na zimę. Pamiętajmy, że w pierwszym roku po posadzeniu okrycia będą potrzebowały wszystkie trawy w naszym ogrodzie. Do szczególnie wrażliwych na ujemne temperatury gatunków należą na przykład rozplenica japońska, imperata cylindryczna oraz ostnica cieniutka. Za odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne musimy zabrać się od razu po zaobserwowaniu niepokojących objawów wśród naszych roślin. Gdy tylko pędy i liście traw ozdobnych zaczną zasychać, powinniśmy jak najszybciej zabrać się za właściwe zabezpieczenie zimowe.

W jaki sposób wiązać trawy ozdobne na zimę?

Na wiązanie traw wybieramy dzień suchy oraz możliwie jak najbardziej słoneczny. Liście i pędy traw nie powinny być mokre, gdyż ściśle ze sobą połączone staną się idealnym miejscem do rozwoju chorób grzybowych. Dodatkowo suche rośliny łatwiej zawiązać w snopek. A w jaki sposób wykonać to zadanie? Kępy traw ozdobnych zawiązujemy sznurkiem w dwóch bądź trzech miejscach, starając się uformować kształt snopka. Miejmy na uwadze, że podczas wietrznych dni liście traw będą opadać, powinniśmy więc właściwie je zabezpieczyć.

Najbardziej polecany do wiązania traw w snopki jest sznurek jutowy pakowy, gdyż jest bardzo wytrzymały. To ważne, bowiem zwłaszcza dorodne trawy pod wpływem zimnego i silnego wiatru mogą przerwać słabsze supły. Warto więc stosować podwójny węzeł. Pamiętajmy również, aby nie ścinać tych części traw, które są wyraźnie zaschnięte. Niepotrzebnie narazimy w ten sposób roślinę na stres.

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed ujemnymi temperaturami?

Gdy przymrozki stają się coraz częstsze, warto dodatkowo zabezpieczyć nasze egzemplarze traw ozdobnych. Robi się to poprzez usypywanie kopczyków z kory drzewnej. Nie warto spieszyć się z tym zabiegiem, bowiem zbyt wczesne kopczykowanie przyniesie więcej szkody niż pożytku. Pod wpływem zbyt wysokiej temperatury pod warstwą kory rośliny zaczną zaparzać się i gnić. Tym samym trudniej będzie im przetrwać okres mrozów. Zamiast kory sosnowej możemy zdecydować się również na suchy torf ogrodniczy. Wybrany materiał rozsypujemy wokół trawy, formując niewielki kopczyk, który będzie chronił nasadę rośliny.

Dodatkowo gałązkami iglaków bądź agrowłókniną w białym kolorze powinniśmy okryć gatunki zimozielone, na przykład turzycę japońską, kortaderię grzywiastą czy kostrzewę Gaultiera. Przed przykryciem zawiązujemy lekko pędy naszego okazu. Dobrze sprawdzają się w tym przypadku zimowe kaptury wykonane z agrowłókniny. Materiał również delikatnie związujemy, aby od góry do wnętrza nie dostał się śnieg. Trawy ozdobne można zabezpieczyć także matą słomianą. Wystarczy rozmieścić materiał wokół rośliny i lekko do niej przywiązać. Pamiętajmy, że użycie do okrycia bezbarwnej folii albo plastikowych torebek bardzo zaszkodzi naszym trawom.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:49