StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Jak zakwasić glebę w ogrodzie?

14.04.2023., 08:00h
Niektóre rośliny ogrodowe do prawidłowego rozwoju potrzebują kwaśnej gleby. Są to między innymi rododendrony czy hortensje. Jeżeli nie zapewnimy im odpowiednich warunków, nie będą rosnąć prawidłowo. Nie zawsze jednak w naszym ogrodzie ziemia ma odpowiednie pH. Jak więc zakwasić glebę?

Kiedy trzeba zakwaszać ziemię?

Zabieg zakwaszania gleby jest konieczny, jeżeli uprawiamy rośliny kwasolubne. Będą to chociażby hortensje, azalie, borówki, wrzosy, magnolie czy różne iglaki. Zakwaszanie przeprowadzamy przed posadzeniem zieleni – wówczas będziemy mogli utrzymać odpowiedni odczyn gleby. Standardowe pH mieści się w przedziale od 6,6 do 7,2. Niektóre rośliny wymagają jednak znacznie niższego odczynu. Przed rozpoczęciem uprawy powinniśmy upewnić się, jakie pH preferuje dana roślina. I tak, dla przykładu:

  • rododendron – pH od 4 do 5;
  • borówka – pH od 3,5 do 4,5;
  • hortensja – pH od 4,5 do 5,5;
  • magnolia – pH od 5 do 6;
  • wrzos – pH od 4 do 5,5;
  • wrzosiec – pH od 4 do 4,5.

Jak zakwasić glebę?

Po sprawdzeniu pH gleby w naszym ogrodzie i upewnieniu się, że nie jest ona kwaśna, możemy przystąpić do właściwego zabiegu. Domowy sposób na zakwaszenie ziemi polega na wykorzystaniu octu, jednak nie będzie to efekt długotrwały, a cały proces trzeba będzie powtarzać. Sprawdzonym sposobem jest zakwaszanie naturalne. Wykonujemy je dzięki wymieszaniu kwaśnej ziemi i kwaśnego torfu wysokiego w stosunku 1:1. Taką mieszankę łączymy z ziemią ogrodową, w której chcemy posadzić roślinę. Kolejna metoda to wykorzystanie trocin oraz igliwia iglaków, które mieszamy z glebą. Mają one dosyć długie działanie, gdyż w miarę rozkładu obniżają pH gleby.

Aby nieco skuteczniej zakwasić glebę, warto używać nawozów, które w swoim składzie zawierają siarczan amonu. Zakwaszana on bardzo szybko i silnie. Dodatkowo wzbogaca glebę w siarkę oraz azot. Nie stosujmy go jednak jesienią. Możemy to robić jedynie przedsiewnie wiosną bądź podczas zasilania już rozwiniętych roślin. Podobnie zadziałają siarczan magnezu oraz siarczan wapnia. Te związki wzbogacą podłoże także w magnez oraz potas. Wykorzystać możemy również siarkę granulowaną – wystarczy wymieszać ją z około 2 centymetrową warstwą ziemi. Niestety, gleba zakwasi się w ten sposób bardzo wolno, ponieważ siarka tego typu powoli rozkłada się w wodzie. Alternatywnym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów dedykowanych konkretnym typom oraz gatunkom roślin. Takie środki mają już w swoim składzie odpowiednie pierwiastki oraz związki chemiczne, które zakwaszą glebę i wzmocnią roślinę.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. maj 2024 17:58