StoryEditorOGRÓD RÓŻANY

Jak założyć rosarium w ogrodzie?

07.07.2023., 08:00h
Rosarium to inaczej ogród różany. Warto założyć go w ogrodzie, bowiem róże mają w sobie nieodparty urok. Zachwycają bogactwem kolorów i zapachów. Te kwiaty są również ponadczasowe, a moda na nie właściwie nigdy nie przemija. Planując własne rosarium musimy jednak mieć na uwadze wymagania poszczególnych gatunków.

Jakie stanowisko dla rosarium w ogrodzie?

Róże to rośliny, które wymagają stanowiska ciepłego, osłoniętego od wiatru, dobrze nasłonecznionego. Weźmy jednak pod uwagę, że róże nie mogą rosnąć w pełnym słońcu. Odpuśćmy więc sadzenie ich przy południowych ścianach, gdyż kwiaty zaczną bardzo szybko przekwitać, a odmiany o ciemnym zabarwieniu płatków ulegną poparzeniom. Dodatkowo w takich warunkach jest większa szansa na atak groźnych szkodników – przędziorków. Nie wybierajmy też stanowiska przy ścianach północnych, na skarpach o wystawie północnej czy pod koronami rozłożystych drzew. W takich miejscach będzie zbyt ciemno, chłodno i wilgotno dla róż. Nie zakładajmy rosarium przy narożnikach domów, rośliny te bowiem źle znoszą przeciągi.

Zakładanie rosarium – podstawowe informacje

Zacząć należy od odpowiedniego przygotowania gleby. Powinna ona być żyzna, przepuszczalna i lekko wilgotna. Przed posadzeniem różanych krzewów musimy ziemię przeznaczoną pod uprawę przekopać na głębokość około 60 cm oraz oczyścić z kamieni i chwastów. Później glebę warto zasilić kompostem. Mało urodzajna ziemia w ogrodzie nie musi oznaczać rezygnacji z rosarium. Wystarczy piaszczystą i zbyt przepuszczalną glebę wzbogacić w próchnicę. W tym celu jesienią w rok poprzedzający sadzenie róż dodajemy do podłoża przekompostowany obornik, kompost bądź odkwaszony torf. Z kolei zbyt zwięzła i gliniasta ziemia wymaga rozluźnienia. Wystarczy więc wymieszać ją ze żwirem, piaskiem bądź przekompostowaną korą sosnową. Konieczne jest także sprawdzenie odczynu podłoża. Roże wymagają pH w przedziale od 6 do 6,5. Gdy gleba jest zbyt kwaśna, należy dodać do niej nawozu wapiennego, na przykład mielonej kredy bądź dolomitu. Jeżeli natomiast pH podłoża jest wyższe, ziemię powinniśmy wymieszać z odkwaszonym torfem.

Sadzenie róż w rosarium

Róże zakupione w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Często takie egzemplarze mają już rozwinięte pąki i kwiaty. Jednak róże z nagimi korzeniami, a więc wykopywane z gruntu, sadzimy jesienią do pierwszych mrozów bądź wczesną wiosną przed rozwinięciem się pąków. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasze kwiaty najlepiej się przyjmą. Do naszego rosarium wybrać możemy róże wielokwiatowe, rabatowe, pnące, parkowe, pienne, okrywowe czy miniaturowe.

Co z roślinami w rosarium zimą?

Róże rosnące w ogrodzie należy odpowiednio przygotować na okres zimowy. Jesienią wycinamy więc chore i suche pędy, a także usuwamy opadłe liście, które mogą doprowadzić do rozprzestrzeniania się chorób grzybowych. Gdy termometr na zewnątrz zacznie pokazywać temperaturę poniżej 5°C, będziemy musieli osłonić róże przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Okrywania nie będą wymagały róże okrywowe i dzikie.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 23:20