StoryEditorKERAMAZYT W OGRODNICTWIE

Jak zastosować keramzyt w ogrodzie?

22.04.2023., 09:00h
Czym jest keramzyt? To materiał, który dosyć często stosowany jest w ogrodnictwie oraz w uprawie roślin doniczkowych. Wykorzystuje się go jako drenaż albo materiał spulchniający i ściółkowy. Jego największą zaletą jest ekologiczność, a przy tym jest stosunkowo tanim produktem. W jaki sposób możemy stosować keramzyt w ogrodnictwie?

Jakie właściwości ma keramzyt?

Keramzyt ogrodniczy to zaokrąglone bądź owalne granulki o różnej wielkości. Najgrubsze kulki tego materiału mogą mieć nawet 2 cm średnicy. Wielkość keramzytu wybieramy więc w zależności od naszych potrzeb. Produkt ten otrzymuje się poprzez wypalenie naturalnej gliny ilastej. Keramzyt jest całkowicie obojętny chemicznie, dzięki czemu nie zmienia odczynu gleby. Dodatkowo nie jest rozpuszczalny w wodzie ani przez nią wypłukiwany. To wszystko sprawia, że materiał ten jest całkowicie obojętnych dla środowiska.

Keramzyt to produkt całkowicie odporny na działanie szkodników, pleśni oraz grzybów. Dzięki temu zmniejsza ryzyko infekcji roślin. To także bardzo trwały materiał, który nawet z biegiem czasu nie straci swoich właściwości. Możemy go wykorzystywać przez bardzo długi czas, nawet kilkukrotnie do różnych celów. Keramzyt także bardzo dobrze napowietrza glebę, sprawdzi się również jako materiał do drenowania, spulchniania i izolacji. Pamiętajmy, że przy tych wszystkich zaletach cena keramzytu jest stosunkowo niska.

Keramzyt jako drenaż

W ogrodnictwie ten materiał najczęściej stosuje się do stworzenia warstwy drenażowej na dnie pojemników, w których sadzimy rośliny. Keramzyt ogrodniczy wsypujemy na dno doniczki co najmniej kilkucentymetrową warstwą. Dzięki temu umożliwimy swobodny odpływ wody z doniczki, na dnie której muszą oczywiście znajdować się otwory. Dodatkowo keramzyt zabezpieczy system korzeniowy przed gniciem.

Keramzyt jako nawilżacz powietrza

Bardzo dobrym pomysłem na zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu jest zalanie umieszczonych na tacce granulek keramzytu niewielką ilością wody. Takie tacki ustawiamy między donicami z kwiatami bądź bezpośrednio pod nimi. Woda, która będzie odparowywać z keramzytu, doskonale nawilży powietrze wokół naszych roślin. Jest to szczególnie przydatna metoda, gdy uprawiamy rośliny egzotyczne.

Keramzyt jako dodatek do podłoża

Keramzyt możemy także mieszać bezpośrednio z ziemią do kwiatów. Sprawi to, że podłoże będzie spulchnione i napowietrzone. W ten sposób materiał ten posłuży do rozluźniania gleby. Jeżeli chcemy zastosować tę metodę, powinniśmy wybrać keramzyt o najdrobniejszych granulkach.

Keramzyt jako ściółka oraz materiał izolujący

Materiał ten zastosujmy również do ściółkowania gleby w ogrodzie. Dzięki temu zapewnimy roślinom izolację od zimna. Produkt ten zatrzyma także wilgoć w podłożu oraz ograniczy rozwój chwastów. Gdy układamy keramzyt w ogrodzie, musimy dokładnie go ubić w ziemi, a najlepiej umieścić w niewielkich zagłębieniach.

Keramzyt jako element ścieżek ogrodowych

Wyjątkowo przydatny okazuje się keramzyt, gdy nasze ścieżki ogrodowe znajdują się w miejscach podmokłych. Wystarczy stworzyć korytka na powierzchni, na której ma znaleźć się ścieżka. Takie korytka powinny być głębokie na około 20 cm. Wykonajmy ten zabieg, gdy ziemia jest sucha. Na podłoże nakładamy agrowłókninę, a nią wysypujemy keramzyt. Wszystko mocno ubijamy i na tak przygotowane miejsce kładziemy płyty chodnikowe. Materiał z gliny zapobiegnie podmakaniu ścieżki i osadzeniu się jej.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: Poradnik Ogrodniczy

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 20:10