StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Jak zwalczać przędziorki, wełnowce i tarczniki?

22.07.2022., 10:00h

W każdym domu rośliny doniczkowe są narażone na atak pasożytów. Niektóre z roślin są szczególnie wrażliwe na taką działalność, co objawia się chociażby żółknięciem liści. Jak temu przeciwdziałać? Podpowiadamy, jak walczyć z przędziorkami, wełnowcami i tarcznikami.

Przędziorki – groźne pajęczaki

Przędziorki bardzo często atakują domowe rośliny. To pajęczaki, które nagminnie pojawiają się w miejscach suchych oraz nasłonecznionych. Bardzo łatwo jest rozpoznać przędziorki – mają charakterystyczny wygląd – w przybliżeniu można zauważyć ich czerwoną barwę. Poza tym na liściach pozostawiają osad oraz pajęczynę.

Jak pozbyć się przędziorków? Okazuje się, iż jest to banalnie proste. Wystarczy obficie zwilżyć roślinę wodą – przędziorki nie znoszą wilgoci, powinny więc szybko opuścić roślinę. Do wody można dodać naturalne olejki bądź kilka kropel płynu do naczyń, aby zwiększyć efektywność zabiegu. Dodatkowo należy zmienić podłoże rośliny, uważnie oczyszczając bryłę korzeniową.

Wełnowce – charakterystyczne pasożyty

image

Swoją nazwę wełnowce zawdzięczają wyglądowi – przypominają kilkumilimetrową zbitą kulkę wełny.

FOTO: Pixabay

Wełnowce najczęściej występują na łodygach oraz zewnętrznej stronie liści, ponieważ upodobały sobie sok z tych części roślin. Swoją nazwę wełnowce zawdzięczają wyglądowi – przypominają kilkumilimetrową zbitą kulkę wełny. Te owady pochodzące z rodziny czerwców często występują w towarzystwie mszyc.

Obecność wełnowców można stwierdzić po licznych białych punktach, które pojawiają się na roślinie. Dodatkowo towarzyszy im żelowa, lepka spadź. W efekcie żerowania tych pasożytów liście żółkną oraz tracą jędrność. Bardzo trudno pozbyć się tych owadów. Wynika to z faktu, że pokryte są one otoczką z wosku, czyniącą je bardzo odpornymi na substancje zwalczające pasożyty. Trzeba też podkreślić, że wełnowce bardzo szybko się rozmnażają.

Aby zwalczyć te uciążliwe pasożyty, powinniśmy najpierw usunąć widoczne wełnowce ręcznie, na przykład przy pomocy wacika. Następnie sporządzamy roztwór z litra wody, kilku kropel płynu do mycia naczyń oraz szarego mydła. Tym preparatem myjemy dokładnie roślinę. Po takiej pielęgnacji płuczemy ją wodą – na przykład pod prysznicem, albo pozostawiamy do wyschnięcia. Dobrym pomysłem jest także przesadzenie rośliny do innego podłoża oraz opłukanie jej korzeni.

Tarczniki – popularne pasożyty roślin

Tarczniki są osiągającymi kilka milimetrów długości pluskwiakami. Wyglądem przypominają owalne blaszki. Pasożyty te, podobnie jak wełnowce, uwielbiają sok łodyg oraz liści. Pojawiają się zwłaszcza na dużych roślinach. Wysysając sok, tarczniki doprowadzają przede wszystkim do żółknięcia, wiotczenia oraz w efekcie do opadania liści. Cechą charakterystyczną wskazującą na występowanie tych owadów jest przypominająca żel spadź, która pojawia się na roślinie.

Aby skutecznie zwalczyć tarczniki, należy przede wszystkim mechanicznie zdjąć je z rośliny, najlepiej na mokro. Następnie roślinę suszymy na świeżym powietrzu. Kolejnym krokiem jest jej odpowiednie zakonserwowanie. W tym celu litr wody mieszamy z 1 lub 2 łyżeczkami denaturatu bądź spirytusu. Takim roztworem zraszamy roślinę, a następnie pozostawiamy do wyschnięcia. Warto także zmienić jej podłoże.

Kamila Berthold
Fot. Pexels, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 04:11