StoryEditorZWALCZANIE SZKODNIKÓW

Jak zwalczać wciornastki atakujące rośliny?

13.07.2023., 08:00h
Wciornastki to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników roślin. Są wyposażone w aparat gębowy kłująco-ssący, który umożliwia im żywienie się sokami oraz tkankami roślinnymi. W ten sposób wciornastki powodują spore uszkodzenia w uprawach. Rozpoznanie tych szkodników może być dosyć kłopotliwe. Jak sobie z nimi poradzić?

Jakie są objawy żerowania wciornastków?

Wciornastki powodować mogą zróżnicowane i niekiedy nietypowe szkody na roślinach. Najczęściej objawy żerowania tych szkodników będą widoczne na liściach i kwiatach. Mogą to być:

 • drobne, jasne plamki na powierzchni liści;
 • srebrzystość na powierzchni liści;
 • zbrunatnienie nasadowych części liści;
 • skorkowacenie;
 • przebarwienia i deformacje kwiatów.

Wokół plam często zaobserwować można także ciemne grudki. Są to odchody wciornastków.

Ponieważ te szkodniki mają tylko około 1-2 mm długości, musimy do ich identyfikacji użyć szkła powiększającego przynajmniej dziesięciokrotnie. Jak sprawdzić, czy na konkretnej roślinie żerują wciornastki? Należy w tym celu podłożyć pod liście i kwiaty danej uprawy białą kartkę. Następnie energicznie potrząsamy rośliną. Teraz musimy sprawdzić, co spadło na kartkę. W ciągu kilku sekund powinny pojawić się szybko poruszające się, ciemne lub żółte drobne owady.

Wciornastki występują najczęściej w dużych populacjach. Do najczęściej występujących szkodników roślin z tej grupy należą:

 • wciornastek cieplarek;
 • wciornastek szklarniowiec;
 • wciornastek tytoniowiec;
 • wciornastek zachodni;
 • wciornastek orientalny.

Najgroźniejszy wśród wymienionych jest wciornastek zachodni, który atakuje zarówno uprawy szklarniowe, jak i domowe. Szybko się namnaża i jest dosyć odporny na wszelkie środki owadobójcze. Co gorsza, przenosi groźny wirus TSWV, który powoduje degenerację roślin.

Jak zwalczać wciornastki?

Walka z tymi szkodnikami jest trudna i potrafi być męcząca, gdyż owady szybko się rozmnażają. Im więcej wciornastków, tym większe straty w uprawach, tym bardziej, że te stworzenia potrafią się efektywnie rozprzestrzeniać. Dodatkową przeszkodą jest ich niewielki rozmiar. Istnieje kilka metod walki ze wciornastkami. Oto one:

 • Metody profilaktyczne polegają na regularnym przeglądaniu roślin, niszczeniu zaatakowanych przez szkodniki części zielonych, utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w uprawie oraz wykorzystywaniu jedynie zdrowego i sprawdzonego materiału nasadzeniowego. W celach profilaktycznych można wykorzystać żółte tablice lepowe. Pomogą one zauważyć szkodnika już na wczesnym etapie.
 • Metody chemiczne zakładają zastosowanie środków ochrony roślin, które w swoim składzie zawierają substancje zwalczające wciornastki. Polecane są zwłaszcza Mospilan 20 S, Karate Gold czy Polysect Ultra. W przypadku inwazji wciornastków w domowych uprawach, należy uważać na gotowe środki chemiczne. W tej sytuacji używamy preparatów bezpiecznych, takich jak na przykład Emulpar, Agrocover Spray lub Mutli Insekt Spray.
 • Metody biologiczne to sięgnięcie po naturalnych wrogów wciornastków. Przydadzą się tutaj dobroczynek wielożerny, dobroczynek szklarniowy czy dziubałeczek wielożerny. Ich głównym pokarmem są właśnie wciornastki.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 15:39