Jakie są objawy żerowania wciornastków?
Wciornastki powodować mogą zróżnicowane i niekiedy nietypowe szkody na roślinach. Najczęściej objawy żerowania tych szkodników będą widoczne na liściach i kwiatach. Mogą to być:
- drobne, jasne plamki na powierzchni liści;
- srebrzystość na powierzchni liści;
- zbrunatnienie nasadowych części liści;
- skorkowacenie;
- przebarwienia i deformacje kwiatów.
Wokół plam często zaobserwować można także ciemne grudki. Są to odchody wciornastków.
Ponieważ te szkodniki mają tylko około 1-2 mm długości, musimy do ich identyfikacji użyć szkła powiększającego przynajmniej dziesięciokrotnie. Jak sprawdzić, czy na konkretnej roślinie żerują wciornastki? Należy w tym celu podłożyć pod liście i kwiaty danej uprawy białą kartkę. Następnie energicznie potrząsamy rośliną. Teraz musimy sprawdzić, co spadło na kartkę. W ciągu kilku sekund powinny pojawić się szybko poruszające się, ciemne lub żółte drobne owady.
Wciornastki występują najczęściej w dużych populacjach. Do najczęściej występujących szkodników roślin z tej grupy należą:
- wciornastek cieplarek;
- wciornastek szklarniowiec;
- wciornastek tytoniowiec;
- wciornastek zachodni;
- wciornastek orientalny.
Najgroźniejszy wśród wymienionych jest wciornastek zachodni, który atakuje zarówno uprawy szklarniowe, jak i domowe. Szybko się namnaża i jest dosyć odporny na wszelkie środki owadobójcze. Co gorsza, przenosi groźny wirus TSWV, który powoduje degenerację roślin.
Jak zwalczać wciornastki?
Walka z tymi szkodnikami jest trudna i potrafi być męcząca, gdyż owady szybko się rozmnażają. Im więcej wciornastków, tym większe straty w uprawach, tym bardziej, że te stworzenia potrafią się efektywnie rozprzestrzeniać. Dodatkową przeszkodą jest ich niewielki rozmiar. Istnieje kilka metod walki ze wciornastkami. Oto one:
- Metody profilaktyczne polegają na regularnym przeglądaniu roślin, niszczeniu zaatakowanych przez szkodniki części zielonych, utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w uprawie oraz wykorzystywaniu jedynie zdrowego i sprawdzonego materiału nasadzeniowego. W celach profilaktycznych można wykorzystać żółte tablice lepowe. Pomogą one zauważyć szkodnika już na wczesnym etapie.
- Metody chemiczne zakładają zastosowanie środków ochrony roślin, które w swoim składzie zawierają substancje zwalczające wciornastki. Polecane są zwłaszcza Mospilan 20 S, Karate Gold czy Polysect Ultra. W przypadku inwazji wciornastków w domowych uprawach, należy uważać na gotowe środki chemiczne. W tej sytuacji używamy preparatów bezpiecznych, takich jak na przykład Emulpar, Agrocover Spray lub Mutli Insekt Spray.
- Metody biologiczne to sięgnięcie po naturalnych wrogów wciornastków. Przydadzą się tutaj dobroczynek wielożerny, dobroczynek szklarniowy czy dziubałeczek wielożerny. Ich głównym pokarmem są właśnie wciornastki.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements