StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Jaka ziemia jest najlepsza do kwiatów doniczkowych?

09.01.2023., 10:00h

To, jakie podłoże wybierzemy dla kwiatów, jest bardzo ważne. Każda roślina doniczkowa ma również nieco inne wymagania dotyczące ziemi, w której będzie rosła. Czym powinna odznaczać się dobra ziemia? Na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu?

Czym charakteryzuje się dobra ziemia dla kwiatów doniczkowych?

Dobór odpowiedniego podłoża jest ważny, gdyż wpływa na wzrost i rozwój roślin. Dobra ziemia doniczkowa powinna zapewniać dobre krążenie powietrza i prawidłowy drenaż. Dzięki niej roślina pobiera również składniki pokarmowe – z tego względu podłoże powinno być luźne i przewiewne. Sprawi to, że system korzeniowy będzie swobodnie się rozwijał.

Odpowiednie podłoże do kwiatów doniczkowych powinno zawierać ziemię próchniczą oraz torf. Ten drugi składnik sprawia, że ziemia jest lekka i ma zdolność magazynowania wody. Warto dodać do ziemi w doniczce keramzyt, który zatrzyma wodę i zwiększy przewiewność korzeni. Wśród innych ważnych dodatków do podłoża wyróżniamy glinkę, perlit, aktywator korzeni, włókno kokosowe, hydrożel bądź piasek kwarcowy. Niektóre ziemie zakupione w sklepie zawierają nawozy długo działające, które uwalniają się bardzo powoli. Dzięki temu zasilają one roślinę jeszcze przez wiele miesięcy po posadzeniu.

W sklepach znajdziemy wiele różnych mieszanek przeznaczonych dla roślin doniczkowych. Nie należy jednak używać w tym przypadku ziemi ogrodowej. Jest ona zbyt ciężka, a dodatkowo pozyskana bezpośrednio z naszego ogrodu może zawierać nasiona czy pozostałości innych roślin.

Jakie są rodzaje ziemi dla kwiatów doniczkowych?

W zależności od tego, jaki gatunek uprawiamy, musimy wziąć pod uwagę odpowiedni skład podłoża, gdyż potrzeby pokarmowe poszczególnych grup roślin różnią się między sobą. Ziemia do kwiatów doniczkowych musi uwzględniać przede wszystkim konkretne pH podłoża, wymagania dotyczące wilgoci, przewiewności oraz zasobności w składniki pokarmowe. W sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach znajdziemy bardzo różne rodzaje podłoży do roślin doniczkowych.

Wśród nich wyróżnić można ziemię do roślin zielonych. Jest ona oparta na mieszance torfu z glinką, dzięki czemu ma dodatkową zdolność magazynowania wody oraz składników odżywczych. Dodatkowo taki produkt bardzo często ma w swoim składzie dodatek nawozu wieloskładnikowego. W takiej ziemi sadzimy większość roślin o zielonych liściach. Wśród nich wyróżnić można palmy, fikusy oraz draceny. W podłożu tym mogą rosnąć również rośliny doniczkowe wilgociolubne, na przykład skrzydłokwiat czy kroton. W przypadku tej drugiej grupy jednak warto do ziemi dodać hydrożel, który zapewni stałą wilgotność, a przy okazji pozwoli zmniejszyć częstotliwość podlewania. Hydrożel wchłania nadmiar wody i wilgoć oddaje stopniowo, kiedy ziemia zacznie wysychać. Dzięki temu podłoże jest dłużej wilgotne.

Inne rodzaje podłoży dla roślin doniczkowych to:

  • Ziemia do kaktusów to mieszaka torfu wysokiego i niskiego, piasku kwarcowego oraz keramzytu. Zazwyczaj gruboziarnisty piasek stanowi 70% mieszanki.
  • Ziemia do paproci to mieszanka keramzytu i torfu o nieco kwaśnym pH.
  • Ziemia do cytrusów ma podobny skład do podłoża dla paproci, jest jednak dodatkowo wzbogacona w krzemionkę.
  • Ziemia do storczyków zawiera łupiny orzecha kokosowego, korę sosnową, keramzyt i węgiel drzewny. To mieszanka stabilna dla orchidei, zapewniająca swobodny dostęp powietrza do ich korzeni.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ziemi dla kwiatów doniczkowych?

Wybierając podłoże dla naszych roślin kierujmy się przede wszystkim jego składem. Ziemia, która odznacza się wysokimi parametrami jakościowymi, posiadająca odpowiednią strukturę, to gwarancja prawidłowego wzrostu systemu korzeniowego rośliny. Najlepiej dokładnie sprawdzić skład ziemi i po prostu wybrać ten najbogatszy. Unikajmy jednak najtańszego podłoża niewiadomego pochodzenia. Taka ziemia może bazować na wyeksploatowanym podłożu poszklarniowym. W nim natomiast bardzo często występują chorobotwórcze patogeny. Warto zawsze sprawdzać pochodzenie ziemi.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 10:25