StoryEditorCIĘCIE KRZEWÓW W OGRODZIE

Jakie krzewy ozdobne trzeba przycinać i kiedy?

15.02.2023., 08:00h
Cięcie krzewów to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny w ogrodzie. Dzięki niemu rośliny będą pięknie wyglądać oraz zdrowo i silnie rosnąć. Najlepszą porą na przycinanie krzewów ozdobnych jest okres wiosenno-letni. To właśnie wtedy możemy wykonać cięcie formujące czy sanitarne.

Kiedy przycinać krzewy ozdobne?

Każdy gatunek ma zupełnie inne wymagania co do terminu cięcia. Dlatego też trzeba zwrócić uwagę na to, czego dana roślina potrzebuje. Dla przykładu: dla niektórych krzewów bardzo korzystne jest przycinanie jesienią, z kolei inne po takim zabiegu mogą przemarznąć zimą. Według podstawowej zasady dotyczącej tego, kiedy można przeprowadzić cięcie, nie należy robić tego ani w duży upał, ani w silny mróz. Dodatkowo nie tniemy krzewów w pełnym słońcu. Idealne warunki to lekko pochmurny i chłodniejszy dzień.

Kiedy najlepiej przycinać określone krzewy?

  • Róże – po kwitnieniu, przed połową lipca;
  • Krzewy kwitnące wiosną – bezpośrednio po kwitnieniu;
  • Krzewy kwitnące latem – od grudnia do marca;
  • Żywopłot liściasty – od grudnia do marca oraz od czerwca do sierpnia;
  • Krzewy owocowe (cięcie letnie) – od lipca do września;

Jak wykonywać cięcie?

Większość gatunków roślin nie wymaga corocznego cięcia. Mimo to warto wiedzieć, jak wykonać ten zabieg prawidłowo. Dla każdego krzewu prawidłowe przycięcie będzie wyglądało nieco inaczej. Żywopłoty, krzewy formowane oraz te, które pełnią funkcję okrywową, regularnie przycinamy powierzchniowo. Wówczas pobudzimy gęste rozgałęzianie. Nie wykonujemy zabiegu wewnątrz krzewu. Z kolei krzewy, których pędy wyrastają z podstawy, przerzedzamy nisko nad ziemią. W przypadku takich roślin, jak leszczyna, forsycja, jaśminowiec czy żylistek usuwamy też suche pędy i gałęzie. Krzewy, które rozgałęziają się w połowie wysokości – na przykład krzewuszka, dereń czy różanecznik, należy ciąć wewnątrz, raczej u podstawy, końcówki pędów pozostawiając nietknięte. Usuwać trzeba również suche drewno.

W przypadku krzewów wiecznie zielonych wykonujemy cięcie wewnątrz krzewu, poza liśćmi – wówczas nie powstaną żadne brzydkie kikuty pędów. Przycinamy roślinę powyżej pozostającego pędu bocznego bądź usuwamy całą gałąź. Krzewy iglaste, takie jak świerki, jodły, tuje, daglezje czy cyprysy nie tolerują cięcia do starego drewna. Niestety, mocno przycięte pędy szybko schną i obumierają. Powstałe po tym zabiegu szkody są już nie do naprawienia. Wyjątkiem wśród tych gatunków jest cis – on dobrze znosi każde przycinanie.

Jakich krzewów nie przycinać?

W przypadku niektórych gatunków roślin cięcie jest niewskazane. Wtedy najlepiej usuwać wyłącznie stare, chore oraz zniszczone pędy. Do roślin, które nie tolerują przycinania, należą magnolie, oczary i wawrzynki, a także niektóre gatunki hortensji: ogrodowa, piłkowana i kosmata.

Cięcie formujące a cięcie sanitarne

Cięcia sanitarne mają wpływ przede wszystkim na zdrowie i wzrost rośliny. Wówczas usuwamy pędy uszkodzone i słabe. Wszystkie zniszczone miejsca na krzewie są ogromnie narażone na działanie chorób oraz szkodników. Z tego też powodu wczesną wiosną musimy przyjrzeć się dokładnie wszystkim roślinom w ogrodzie. Wtedy możemy zdecydować, gdzie dokonać cięć. Usuwać należy również pędy krzyżujące się – dzięki temu liście i kwiaty rośliny staną się bardziej okazałe.

Cięcie formujące natomiast ma za zadanie nadać roślinom odpowiedni kształt. Wykonuje się ten zabieg wiosną bądź latem. Krzewy, które kwitną na wiosnę przycinamy latem i odwrotnie – krzewy kwitnące latem przycinamy wczesną wiosną. Usuwamy pędy rośliny wtedy, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia nie spadnie już poniżej 0°C. Natomiast w przypadku delikatnych gatunków – róż czy lawendy – najlepiej poczekać do czasu ustabilizowania się pogody.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 01:23