StoryEditorLUTOWE OPRYSKI

Jakie opryski wykonać w lutym?

10.02.2024., 08:00h
Luty to dla roślin ogrodowych jeszcze czas spoczynku i regeneracji sił przed wejściem w sezon wegetacyjny. Ten miesiąc jest często bardzo dogodny, jeśli chcemy przeprowadzić opryski drzew owocowych. Zimowy oprysk to ważny element ochrony wielu gatunków. Nie lekceważmy więc tego obowiązku!

Jakie gatunki roślin pryskać w lutym?

Opryski pomogą nam w walce z wieloma groźnymi chorobami roślin oraz ze szkodnikami. Najważniejsza jest jednak faza rozwoju roślin – powinny być jeszcze na etapie bezlistnym, ale kiedy zaczynają już zawiązywać się pąki liściowe. Jakie gatunki opryskiwać w lutym? Z pewnością brzoskwinie. Dzięki temu zapobiegniemy kędzierzawości liści oraz brunatnej zgniliźnie, która dotyczy drzew pestkowych. W ten sam sposób ochraniamy wiśnie i czereśnie. Śliwy warto zabezpieczyć przed rakiem bakteryjnym, torbielami, brunatną zgnilizną, misecznikami albo przędziorkami owocowymi. Przed niektórymi z tych schorzeń chronimy również morele. Na jabłoniach natomiast wykonujemy przede wszystkim oprysk przeciwko parchowi jabłoni. Grusze ochraniamy przed rozwojem parchu gruszy. Warto opryskać również cisy i modrzewie.

image

Jakie opryski wykonać w lutym?

FOTO: Envato Elements

Jak wykonać lutowe opryski?

Jeżeli pogoda będzie odpowiednia, pierwsze opryski można wykonać już w lutym. Należy pamiętać, że patogeny czy szkodniki często zimują na roślinach. Gdy rozpocznie się sezon wegetacyjny i zrobi się ciepło, aktywne staną się także chorobotwórcze bakterie czy grzyby, jak i wiele szkodliwych owadów. Nie powinniśmy więc zwlekać z zadaniem wykonania podstawowych oprysków.

Dla drzew pestkowych – czereśni, wiśni, brzoskwiń czy moreli, sprawdzi się oprysk z miedzianu. Nie zaszkodzi on pożytecznym owadom, natomiast wyeliminuje potencjalne problemy. Można zastosować go również w przypadku krzewów dekoracyjnych. Skuteczny oprysk wykonamy wyłącznie przy sprzyjającej pogodzie. Ten zabieg powinien zostać wykonany w dzień bezwietrzny i pogodny. Temperatura na zewnątrz powinna wynosić około 7°C. Nie pryskamy żadnych roślin w czasie opadów deszczu czy śniegu – środek, którego użyjemy, szybko zostanie zmyty. Uważajmy też na silne słońce, które nierzadko prowadzi do poparzeń części roślinnych.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:14