Jakie gatunki roślin pryskać w lutym?
Opryski pomogą nam w walce z wieloma groźnymi chorobami roślin oraz ze szkodnikami. Najważniejsza jest jednak faza rozwoju roślin – powinny być jeszcze na etapie bezlistnym, ale kiedy zaczynają już zawiązywać się pąki liściowe. Jakie gatunki opryskiwać w lutym? Z pewnością brzoskwinie. Dzięki temu zapobiegniemy kędzierzawości liści oraz brunatnej zgniliźnie, która dotyczy drzew pestkowych. W ten sam sposób ochraniamy wiśnie i czereśnie. Śliwy warto zabezpieczyć przed rakiem bakteryjnym, torbielami, brunatną zgnilizną, misecznikami albo przędziorkami owocowymi. Przed niektórymi z tych schorzeń chronimy również morele. Na jabłoniach natomiast wykonujemy przede wszystkim oprysk przeciwko parchowi jabłoni. Grusze ochraniamy przed rozwojem parchu gruszy. Warto opryskać również cisy i modrzewie.
Jak wykonać lutowe opryski?
Jeżeli pogoda będzie odpowiednia, pierwsze opryski można wykonać już w lutym. Należy pamiętać, że patogeny czy szkodniki często zimują na roślinach. Gdy rozpocznie się sezon wegetacyjny i zrobi się ciepło, aktywne staną się także chorobotwórcze bakterie czy grzyby, jak i wiele szkodliwych owadów. Nie powinniśmy więc zwlekać z zadaniem wykonania podstawowych oprysków.
Dla drzew pestkowych – czereśni, wiśni, brzoskwiń czy moreli, sprawdzi się oprysk z miedzianu. Nie zaszkodzi on pożytecznym owadom, natomiast wyeliminuje potencjalne problemy. Można zastosować go również w przypadku krzewów dekoracyjnych. Skuteczny oprysk wykonamy wyłącznie przy sprzyjającej pogodzie. Ten zabieg powinien zostać wykonany w dzień bezwietrzny i pogodny. Temperatura na zewnątrz powinna wynosić około 7°C. Nie pryskamy żadnych roślin w czasie opadów deszczu czy śniegu – środek, którego użyjemy, szybko zostanie zmyty. Uważajmy też na silne słońce, które nierzadko prowadzi do poparzeń części roślinnych.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements
Źródło: deccoria.pl