StoryEditorSIERPIEŃ W OGRODZIE

Jakie prace należy wykonać w sierpniu w ogrodzie?

01.08.2023., 08:00h
Sierpień to czas, gdy ogród jest pełen kolorowych kwiatów, a sad i warzywnik są bogate w plony. Niedługo koniec wakacji, a więc i ciepłej pogody. Trzeba działać już teraz, aby piękne rośliny jak najdłużej cieszyły oko. Należy też zebrać warzywa i owoce. Sierpień to idealny moment na sadzenie i rozmnażanie roślin.

Sierpień w sadzie – jakie prace wykonać?

W sierpniu na wielu drzewach i krzewach dojrzewają owoce. Delikatnie obrywamy dojrzałe plony. Musimy uważać, aby nie uszkodzić gałązek. Natomiast owoce, które opadły przedwcześnie, należy zebrać i zniszczyć. Są one siedliskiem wielu groźnych dla upraw chorób oraz szkodników.

Z jabłoni i gruszy wycinamy „wilki”, czyli tegoroczne pędy, które wyrastają pionowo do góry z konarów starszych. Tego typu gałęzie będą konkurować z owocami o wodę, światło słoneczne oraz substancje odżywcze pobierane z gleby. Po zebraniu owoców u krzewów jagodowych należy wykonać letnie cięcie prześwietlające. Pędy czteroletnie wycinamy u porzeczki czarnej, a pięcioletnie – u agrestu, porzeczek czerwonych i porzeczek białych. Najstarsze pędy rozpoznamy po ciemniejszej korze. Na nich będzie już mało pąków kwiatowych. W przypadku wszystkich gatunków powinniśmy pozbyć się także pędów słabych, chorych, pokładających się na ziemi oraz nadmiernie się zagęszczających. Po zbiorze owoców, czyli w drugiej połowie sierpnia, powinniśmy prześwietlić korony drzew wiśni i czereśni. Cięcie zawsze przeprowadzamy w suche i słoneczne dni, a miejsca po usuniętych fragmentach rośliny zabezpieczamy specjalną maścią ogrodniczą.

W sierpniu dobrze będzie przygotować miejsce pod nowe nasadzenia truskawek. W tym celu odchwaszczamy glebę, nawozimy ją kompostem i głęboko przekopujemy. Z kolei pędy winorośli, które rodzą owoce przywiązujemy do podpór. Pod koniec sierpnia usuwamy te fragmenty rośliny, które zakrywają dojrzewające winogrona.

image

Sierpień w sadzie – jakie prace wykonać?

FOTO: Envato Elements

Sierpień w warzywniku – jakie prace wykonać?

Sierpień to czas na zbiór wielu warzyw – ogórków, pomidorów, papryki, cebuli, cukinii, kabaczków, dyni. Regularnie odchwaszczamy grządki z warzywami i systematycznie podlewamy uprawy. W połowie sierpnia należy wykonać zabieg ogławiania pomidorów. Polega on na uszczknięciu wierzchołków pędów odmian późnych. Pamiętajmy, aby pozostawić 1 lub 2 liście nad ostatnim kwiatostanem. Zbieramy również posadzony wiosną czosnek, ale tylko wtedy, gdy liście rośliny zżółkną i zaschną. Na niektórych grządkach zasadzić możemy warzywa na jesienny zbiór – rzodkiewkę, rzodkiew, kapustę pekińską, roszponkę. Wysiewamy również cebulę na przyszłoroczny zbiór.

Sierpień w ogrodzie – rozmnażanie i sadzenie roślin

Sierpień to dobry moment na rozmnażanie i sadzenie bylin, które kwitną wiosną i wczesnym latem. Poprzez sadzonki pędowe rozmnażamy między innymi barwinki, bluszcze, floksy, goździki brodate, rojniki, naparstnice. Wykopujemy rośliny, które wiele lat uprawiamy w tym samym miejscu. Następnie je dzielimy poprzez rozerwanie ich kęp na mniejsze części. Możemy zabieg wykonać dłońmi lub bardzo ostrym i zdezynfekowanym nożem. Przed umieszczeniem w podłożu na rabatach przycinamy liście tych roślin. Dzięki temu zmniejszymy powierzchnię parowania. Ten zabieg wykonujemy w dzień pochmurny i wilgotny, aby uprawy lepiej się przyjęły. Na początku sierpnia dzielimy i rozmnażamy byliny kwitnące wiosną. Tę czynność należy wykonywać mniej więcej co 5-8 lat.

Druga połowa sierpnia powinna upłynąć pod znakiem sadzenia drzew iglastych oraz liściastych krzewów zimozielonych. Rozmnażamy wtedy także wrzosy poprzez sadzonki pędowe. W sierpniu sadzimy również rozsadę roślin dwuletnich. Będą to: bratki, niezapominajki, malwy, dzwonki ogrodowe oraz stokrotki. W pierwszej połowie miesiąca sadzimy zimowity, lilie białe i nankinowe, przebiśniegi oraz krokusy. Z kolei pod koniec sierpnia warto posadzić narcyzy oraz szachownice.

Jak zadbać o trawnik w sierpniu?

image

Jak zadbać o trawnik w sierpniu?

FOTO: Envato Elements

Sierpień może być jeszcze bardzo gorący, należy więc regularnie podlewać trawę. Nie róbmy tego w południe, aby woda nie wyparowała z podłoża, a rośliny nie uległy poparzeniu słonecznemu. W czasie suszy i upałów kosimy trawnik na długość nie niższą niż 6 cm. Im wyższa trawa, tym lepiej zniesie suszę. Nie stosujemy już nawozów azotowych, bo przygotowujemy darń do sezonu jesienno-zimowego. Możemy zasilać murawę produktami z dużą zawartością potasu. Dzięki temu zabiegowi trawa wczesną wiosną będzie intensywnie zielona i zdrowa.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 15:44