StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Jakie prace ogrodowe wykonujemy w lipcu? Kalendarz biodynamiczny 2023

01.07.2023., 09:00h
Zaczyna się lipiec, co oznacza nowe prace w ogrodzie. Warto podczas pielęgnacji upraw wziąć pod uwagę kalendarz biodynamiczny. Uwzględnia on wpływ księżyca na wszystkie organizmy żywe. Przeróżne zasady biodynamiki określają na przykład terminy siewu, sadzenia, nawożenia, opryskiwania czy podlewania.

Pierwsze dni lipca 2023 – jakie prace wykonać w ogrodzie?

W pierwszych dniach lipca warto zastosować oprysk z drożdży. Przygotujemy go samodzielnie, a użyty na ogórki i pomidory ochroni uprawy przed mączniakiem i zarazą ziemniaczaną. Kolejna sprawa dotyczy opadu świętojańskiego. Zawiązki owoców leżące pod drzewami należy zebrać, gdyż często są już zasiedlone przez larwy owocówki. Tuż po pełni trzeba zająć się pracami związanymi z roślinami korzeniowymi. Przerywamy pietruszkę, marchew oraz buraczki. Będą miały wówczas więcej miejsca na budowę korzeni. Na grządkach wysiewamy także rośliny liściowe – jarmuż, sałatę, roszponkę, rukolę.

Dzień kwiatu to dobry moment na zajęcie się roślinami ozdobnymi. Dzielimy wtedy kosaćce, wykopujemy cebule tulipanów, narcyzów czy hiacyntów. Warto od tego czasu regularnie przycinać przekwitłe krzewy, usuwać zaschłe kwiatostany. Od lipca intensywnie sadzimy drzewa, krzewy oraz byliny o dekoracyjnych kwiatach, które sprzedawane są w pojemnikach w centrach ogrodniczych. Wśród tego typu roślin z pewnością znajdą się byliny okrywowe, bluszcze, winobluszcze, winorośle, iglaste i liściaste żywopłoty. To dobry moment również na komponowanie suchych bukietów. Warto ususzyć chociażby kwiaty lawendy na domowe potrzeby.

Jakie prace wykonać w ogrodzie w dzień owocu?

W dni owocu, które nastają już po nowiu księżyca, sadźmy rozsadę dyniowatych. To dobry moment na melony, kawony, cukinie, dynie. Warto posiać na płaskie strąki groszek cukrowy. Pod koniec lipca natomiast rozpoczynamy cięcie drzew pestkowych. Regularnie zbierajmy plony – owoce i warzywa owocowe. Nie wyrabiajmy z nich jednak przetworów, jeżeli fazy księżyca nie są sprzyjające.

Co wysiać w ogrodzie w lipcu?

W dni korzenia siać można czarną rzepę, rzodkiew czy cykorię. W dni kwiatu warto natomiast rozpocząć już sadzenie cebul zimowych oraz jesiennych krokusów. Na rozsady siejemy natomiast nasiona bylin i kwiatów dwuletnich. W dni liścia z kolei warto umieścić w gruncie jarmuż, szczypiorek, kalarepę, sałatę. To dobry czas na zakładanie nowego trawnika. Sadzić należy wtedy pojemnikowe drzewa oraz krzewy o walorach ozdobnych. Pamiętajmy jednak o konieczności podlewania nowych nasadzeń. Weźmy pod uwagę także fakt, że dni korzeniowe sprzyjają przygotowaniu gruntu pod nową uprawę. Możemy wówczas spulchniać i przewietrzać glebę, ściółkować rabaty czy przerabiać kompost.

image

Kalendarz biodynamiczny

FOTO: Tygodnik Poradnik Rolniczy
image

Kalendarz biodynamiczny

FOTO: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Źródło: Małgorzata Wyrzykowska/Tygodnik Poradnik Rolniczy

oprac. Kamila Berthold
Fot. Envato elements, TPR

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 14:28