Luty w ogrodzie – jakie prace wykonać w warzywniku?
W ogrodzie warzywnym w lutym trzeba wykonać pewne prace, aby wiosną i latem zebrać obfite i smaczne plony. Przede wszystkim zaplanujmy układ grządek na nowy sezon. Zastanówmy się, jakie warzywa posiać i posadzić. Pamiętajmy o płodozmianie. To zdecydowanie pomoże nam w świadomej uprawie roślin. Uważajmy również – niektóre gatunki nie mogą rosnąć w swoim sąsiedztwie! Uprzątnijmy grządki. Pod koniec lutego będziemy mogli zebrać ściółkę, w tym liście.
Jeżeli w ogrodzie mamy szklarnię bądź tunel foliowy, przygotujmy je odpowiednio na nadejście wiosny. Myjemy okna oraz impregnujemy drewniane elementy, również w podwyższonych grządkach. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby w drewnie nie pojawiły się grzyby bądź szkodniki powodujące jego rozkład. Dzięki odpowiednim preparatom wzmocnimy także nasze konstrukcje przed warunkami atmosferycznymi, które często są niesprzyjające. Zadbajmy o ziemię w tunelu foliowym lub w szklarni. Najlepiej nawieź ją obornikiem bądź innym materiałem organicznym.
W lutym nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysiać wczesnowiosenne warzywa z rozsady. Możemy też rozpocząć uprawę domową tych gatunków, które mają długi okres wegetacji. Z rozsady możemy więc produkować między innymi pomidory, papryki, cebule, pory, kapusty oraz sałaty. Uprawę możemy prowadzić w wielodoniczkach, inspektach albo pojemnikach. Pamiętajmy o tym, aby po kilku tygodniach od wysiewu przepikować nasze młode rośliny.
Luty w ogrodzie – jakie prace wykonać w sadzie?
Najważniejsza praca w sadzie w lutym to przycinanie jabłoni, grusz, śliw i orzechów włoskich. Pamiętajmy, aby drzewka pestkowe – wiśnie, czereśnie oraz śliwy wcześnie dojrzewające – przyciąć dopiero latem, po owocowaniu. Usuwamy również pędy krzewów owocowych, na przykład porzeczek i agrestu. Posadzone jesienią porzeczki czarne oraz czerwone przycinamy bardzo krótko – do trzeciego oczka. W ten sposób pobudzimy ich wzrost. Należy pamiętać, aby po wykonaniu tego zabiegu zabezpieczyć rany roślin specjalną maścią ogrodniczą. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, powinniśmy usunąć z gatunków owocowych tak zwane mumie, czyli zaschnięte owoce. Do końca lutego mamy jeszcze czas na pobielenie pni drzew owocowych. Szczególnie warto zastosować wapno od strony południowej.
Luty w ogrodzie – jakie prace wykonać w ogrodzie ozdobnym?
W lutym warto przyciąć krzewy i drzewa dekoracyjne, które kwitną latem i jesienią. Usuwamy zwłaszcza gałęzie połamane, uszkodzone, krzyżujące się i rosnące do wewnątrz. Stare krzewy odmładzamy, pozostawiając jedynie 20-30 cm pędów nad ziemią. Nie ruszamy jednak tych gatunków, które wypuszczają kwiaty wiosną. W przeciwnym razie w nadchodzącym sezonie nie zakwitną.
Wszelkie drzewa i krzewy iglaste regularnie otrząsamy z nadmiaru śniegu, który mógłby połamać gałęzie. Iglaki warto zabezpieczyć przeciwko różnym szkodnikom czy brązowieniu igieł. Dzięki opryskowi naszych roślin nie zaatakują też choroby grzybowe. Luty będzie też odpowiednim okresem na przygotowanie zdrewniałych sadzonek krzewów ozdobnych. Ukorzenić możemy forsycję, derenia, ligustr albo jaśminowca. Dodatkowo przeglądamy, czy okrywy zimowe są zachowane w dobrym stanie. W razie potrzeby dokładamy warstwy chroniące przed mrozem.
Przechowywane od jesieni bulwy roślin ozdobnych dokładnie przeglądamy. Zgniłe usuwamy, a resztę warto dodatkowo zabezpieczyć preparatem przeciwgrzybicznym. Cebule w połowie lutego będziemy mogli już posadzić do doniczek i przechowywać w pomieszczeniu o temperaturze nieco niższej niż pokojowa. Dzięki temu szybciej umieścimy je w gruncie, co przełoży się również na szybsze i dłuższe kwitnięcie.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements