StoryEditorOGRÓD W MARCU

Jakie prace wykonać w sadzie i warzywniku w marcu?

09.03.2023., 08:00h
Marzec to miesiąc intensywnych prac w ogrodzie. Przyroda budzi się wówczas do życia, musimy więc odpowiednio o nią zadbać. Jakie prace warto wykonać w sadzie oraz w warzywniku właśnie w tym okresie?

Jakie prace wykonać w sadzie?

W marcu pamiętajmy o cięciu formującym oraz prześwietlającym jabłoni, grusz oraz śliw. Z kolei czereśnie, wiśnie, morele i brzoskwinie lepiej prześwietlać latem, bezpośrednio po zbiorze plonów. Jeżeli drzewa pestkowe nie były cięte latem, powinniśmy prześwietlić zagęszczone korony wczesną wiosną. Po wykonaniu zabiegu wszystkie rany rośliny smarujemy maścią ogrodniczą. Zapobiegnie to infekcji i porażeniu drzewa przez grzyby.

W drugiej połowie marca przycinamy drzewka, które posadziliśmy jesienią. Dzięki temu będziemy mogli prawidłowo uformować ich koronę, a przy okazji ułatwimy przyjęcie się roślin. Pod koniec marca sadźmy drzewka i krzewy owocowe i przycinajmy je od razu. Powinniśmy postępować tak zwłaszcza z krzewami jagodowymi.

Należy także ściółkować glebę wokół drzewek i krzewów. Nada się do tego kompost, rozłożony obornik lub czarna włóknina. Dobrym pomysłem będzie zasilanie roślin nawozami mineralnymi wieloskładnikowymi.

Jakie prace wykonać w warzywniku?

Do prac w warzywniku możemy przystąpić, gdy gleba nie jest już zamarznięta. Dodatkowo powinna ona nieco przeschnąć i się rozgrzać. Wówczas przystąpmy do siewu oraz sadzenia warzyw, które nie są wrażliwe na chłody. Będą to zwłaszcza: czosnek, cebula dymka, szpinak, pietruszka, bób, groch, chrzan, koper oraz wczesne odmiany marchwi i rzodkiewki. Nasion nie umieszczajmy zbyt głęboko w ziemi, nie siejmy także zbyt gęsto. Pamiętajmy, że rośliny do wzrostu potrzebują dużo słońca.

Rozsady i wczesne zasiewy przykrywamy włókniną bądź folią perforowaną. Takie płaskie przykrycie zagonów umożliwia wczesne przyjmowanie się rozsad czy wyrównanie wschodów roślin. Zabieg ten ochroni również przed szkodnikami oraz sprawi, że szybciej pojawią się plony.

Marzec to także czas na wysiew rozsad w pomieszczeniach. Najczęściej pielęgnuje się warzywa kapustne, por, seler czy cebulę. W drugiej połowie marca warto zabrać się za przygotowanie rozsady pomidorów i papryki. Pamiętajmy, że są to rośliny ciepłolubne. W tym samym czasie załóżmy już niskie tunele foliowe, które okryją wysiane bądź wysadzone warzywa.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 11:00