StoryEditorLISTA PRAC DO ZROBIENIA W OGRODZIE W KWIETNIU

Jakie prace wykonujemy w ogrodzie w kwietniu?

02.04.2024., 10:00h
Sezon ogrodniczy już w pełni. Do życia budzą się zarówno rośliny, jak i zwierzęta. Pogoda nastraja pozytywnie do prac ogrodowych. W końcu w tym miesiącu jest co robić! To ostatnia chwila na wykonanie najważniejszych wiosennych porządków. Później warto zająć się właściwą pielęgnacją. Co zrobić w kwietniu w ogrodzie?

Kwiecień w ogrodzie ozdobnym

W tym miesiącu powoli usuwamy zimowe osłony z roślin. Jeżeli jest ciepło, warto zrobić to jak najprędzej. Uważajmy jednak na możliwe jeszcze w maju przymrozki. Włókniny i maty słomiane warto oczyścić, wysuszyć i złożyć. Dzięki temu posłużą nam jeszcze następnej zimy. Rozgarniamy też kopczyki usypane wokół upraw. Kwiecień będzie także okresem sprzątania rabat. Usuwamy wówczas suche pędy bylin, które sadziliśmy w zeszłym roku. Dodatkowo spulchniamy glebę. Robimy to delikatnie, tak, aby nie uszkodzić gatunków cebulowych. Usuwamy także pojawiające się już dosyć licznie chwasty, zanim zaczną się rozrastać i rozprzestrzeniać.

W połowie bądź pod koniec kwietnia warto zabrać się za nawożenie upraw. Robimy to, gdy ziemia jest już właściwie rozmarznięta. Warto sięgnąć po środki rozkładające się dłużej. To korzystne zwłaszcza w przypadku posiadaczy ogrodów o sporej powierzchni. Dobrze będzie usypać warstwę ściółki wokół krzewów. Możemy wykorzystać do tego drewniane zrębki, drobny żwir czy nawet kompost. Korę sosnową stosujmy natomiast z rozwagą – zakwasza ona glebę, nie nada się więc do wielu gatunków roślin.

Po przekiśnięciu warto przyciąć niektóre krzewy ozdobne, na przykład forsycje, wierzby czy wczesne odmiany tawuł. Po ustąpieniu mrozów należy opryskać także modrzewie oraz świerki, aby zapobiec rozwojowi chorób. W kwietniu nadajemy również pożądane kształty różnym roślinom oraz przycinamy rośliny na żywopłoty.

Kwiecień w warzywniku i w sadzie

W sadzie warto już teraz posadzić drzewa i krzewy owocowe z gołym korzeniem. Przycinamy wszelkie rośliny owocujące, usuwając przede wszystkim gałęzie czy pędy chore, krzyżujące się i nadmiernie zagęszczone. Zabieg ten przeprowadzamy, gdy na zewnątrz jest sucho i słonecznie. Wszelkie rany po cięciu zabezpieczamy maściami ogrodowymi, które zapobiegną chorobą grzybowym. Powinniśmy też przejrzeć drzewa i krzewy w sadzie, sprawdzając, czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Opryski przeprowadzamy tylko w przypadku, gdy niechcianych owadów jest już sporo. Zabiegi należy wykonywać dopiero pod wieczór, tak aby nie zaszkodzić pożytecznym owadom.

W warzywniku warto wysiać do gruntu nasiona różnych gatunków. Będą to:

  • cebula;
  • groch;
  • koper.
  • marchew;
  • pietruszka (korzeniowa i naciowa);
  • rzodkiewka;
  • szpinak.  

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:40