StoryEditorROŚLINY CEBULOWE

Jakie rośliny cebulowe sadzić w maju, aby latem cieszyć się pięknymi kwiatami?

10.05.2023., 08:00h
Rośliny cebulowe w Polsce są bardzo chętnie uprawiane. Nie wszyscy jednak wiedzą, że należy wysadzić je na rabatach w różnych terminach. Wówczas konkretne gatunki będą kwitły jedne po drugich, a my będziemy mieć piękną ozdobę ogrodu od wczesnej wiosny aż do jesieni. Które rośliny cebulowe najlepiej sadzić w maju?

Jakie są terminy sadzenia roślin cebulowych?

W zależności od czasu kwitnienia roślin, wyróżniamy dwa główne terminy ich sadzenia. Pierwszy przypada na jesień – dotyczy on tych cebul, które rozwiną kwiaty wiosną. Czasem można sadzić je jeszcze w listopadzie bądź na początku grudnia, warunkiem musi być jednak brak mrozów i miękka ziemia. Z kolei te rośliny cebulowe, które kwitną latem i wczesną jesienią, umieszczamy w podłożu wiosną. Najczęściej robi się to po „zimnej Zośce”, czyli po 15 maja. Przestrzegajmy zwłaszcza terminu sadzenia roślin ciepłolubnych. Jeżeli za wcześnie znajdą się w gruncie, mogą przemarznąć i zmarnieć. Musimy więc szczególnie pamiętać o możliwych przymrozkach do połowy maja.

Jakie rośliny cebulowe sadzimy w maju?

Jesienią sadzimy cebule tych roślin, które zakwitają już wczesną jesienią. Będą to: żonkile, narcyzy, szafirki, hiacynty, tulipany, krokusy, cebulice czy czosnki ozdobne. Istnieje jednak spora grupa roślin, które umieszczamy w ziemi wyłącznie wtedy, gdy zrobi się naprawdę ciepło i minie ryzyko przymrozków. Co to za rośliny?

Dalia

Dalia to roślina bulwiasta nazywana również georginią. Jej kwiatostany przybierają postać kul, które mogą imponować rozmiarami albo występować w nieco mniejszej formie. Odmian dalii jest ogrom, co oznacza, że każdy znajdzie coś dla siebie i dla swojego ogrodu. Warto zainteresować się tymi kwiatami ze względu na długi czas ich kwitnienia. Będą zachwycać przez całe lato aż do października.

Lilia

W naszym  europejskim klimacie szczególnie popularne są lilie ogrodowe. Występują one w bogatej gamie kolorystycznej: mogą być białe, łososiowe, pomarańczowe, różowe czy ciemnoczerwone. Warto posadzić je na rabatach w towarzystwie bylin czy roślin jednorocznych.

Jaskier azjatycki

Jaskry mają duże i pełne kwiaty, a swoim wyglądem przypominają nieco róże. Istnieje wiele różnych odmian tych roślin bulwiastych. Kwiaty jaskrów mogą być białe, żółte, różowe, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, bordowe czy dwukolorowe. Mają dosyć duże wymagania dotyczące stanowiska i gleby, jednak naprawdę warto o nie zadbać – będą stanowiły piękną dekorację ogrodu.

Zimowit

To bardzo ciekawe rośliny cebulowe, które kwitną dopiero we wrześniu. Ich kwiaty swoim wyglądem przypominają nieco krokusy, a więc są nieduże i fioletowe. Zimowity są niezwykle łatwe w uprawie, a dodatkowo nie trzeba ich wykopywać po przekwitnięciu, gdyż zimują w ziemi.

Inne rośliny wysadzone do gruntu w maju to: frezje, mieczyki, begonie, kanny, krokosmie oraz kalie.

Jak sadzić rośliny cebulowe?

Podczas sadzenia roślin bulwiastych pamiętajmy o kilku zasadach. Przede wszystkim im większą mamy cebulkę, tym głębiej musimy ją zasadzić. Ogólna metoda polega na zakopaniu bulwy na głębokości równej jej trzykrotnej wysokości. Na glebach piaszczystych rośliny sadzimy głębiej, na gliniastych natomiast – płycej. Zachowajmy także odstępy między umieszczanymi w podłożu cebulkami. Te, z których wyrosną rośliny wysokie, na przykład tulipany, irysy czy lilie, sadzimy w odległości około 30-40 cm od siebie. Natomiast cebule roślin niskich – szafirków, cebulic czy przebiśniegów – w odległości około 4-5 cm.

Dla naszych roślin wybierzmy stanowisko dobrze nasłonecznione bądź ewentualnie półcień. Kwiaty cebulowe niestety raczej nie będą się pięknie rozwijać i kwitnąć w cieniu. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie gruntu pod zabieg sadzenia. Usuwamy chwasty, a także spulchniamy i wyrównujemy glebę. Można również poprawić jej strukturę poprzez zmieszanie jej z odkwaszonym torfem, kompostem lub żyzną ziemią ogrodniczą.

Po przygotowaniu odpowiedniego stanowiska, możemy rozplanować posadzenie cebulek. W tym celu rozkładamy je na rabacie w konkretnych odstępach. Otwory na cebulki wykonujemy na odpowiednich odległościach najlepiej za pomocą dołowników, czyli tak zwanych sadzarek. Możemy również sadzić bulwy w koszykach, zwłaszcza, gdy zimą musimy je wykopać. Na koniec umieszczamy cebule w ziemi, zasypujemy i dokładnie podlewamy.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 00:46