StoryEditorWŁAŚCIWE NAWOŻENIE TUI

Jesienne nawożenie tui. O tym zabiegu pielęgnacyjnym nie możesz zapomnieć!

23.09.2023., 09:00h
Tuje ostatnimi czasy znowu powracają do łask. Jeżeli chcemy, aby pięknie prezentowały się przez cały sezon, musimy o nie odpowiednio zadbać. Najważniejszy jest zabieg nawożenia, który powinno się przeprowadzać trzy razy w roku. Jesienne dokarmianie tui będzie wymagało jednak nieco innych wytycznych. Jak odpowiednio zasilić te rośliny?

Czemu nawożenie tui jest ważne?

Tuje nie są roślinami wymagającymi i z tego względu często wykorzystuje się je do tworzenia żywopłotów. Chociaż tuje są dosyć odporne na trudne warunki pogodowe, to aby atrakcyjnie się prezentowały, powinny być odpowiednio pielęgnowane. Konieczne jest więc nawożenie – dzięki temu zabiegowi tuje będą zawsze gęste i intensywnie zielone. Zaczną też bujnie wzrastać.

Tuje najczęściej nawozimy trzy razy w roku – wiosną, latem oraz jesienią. W zależności od pory roku, należy stosować preparaty różniące się składem. Nawożenie jesienią przeprowadzamy na przełomie września i października.

Jak przeprowadzić jesienne nawożenie tui?

Jesień to czas, kiedy do dokarmiania tui stosujemy preparaty zawierające sporo fosforu oraz potasu. Gotowe mieszanki tych pierwiastków można już znaleźć w sklepach i centrach ogrodniczych. To te składniki mineralne idealnie przygotują rośliny na nadchodzący trudny okres zimowy. Dodatkowo warto zasilić tuje także magnezem. Niedobory tego składnika objawiają się najczęściej żółknięciem i obumieraniem igieł tui.

Poza sklepowymi nawozami, możemy także zastosować preparaty organiczne. Dobrym rozwiązaniem będzie podsypać wierzchnią warstwę ziemi torfem bądź ziemią ogrodową do iglaków. W ten sposób dostarczymy roślinom wszystkie składniki potrzebne im do prawidłowego rozwoju, między innymi próchnicę.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. grudzień 2023 07:34