Czemu nawożenie tui jest ważne?
Tuje nie są roślinami wymagającymi i z tego względu często wykorzystuje się je do tworzenia żywopłotów. Chociaż tuje są dosyć odporne na trudne warunki pogodowe, to aby atrakcyjnie się prezentowały, powinny być odpowiednio pielęgnowane. Konieczne jest więc nawożenie – dzięki temu zabiegowi tuje będą zawsze gęste i intensywnie zielone. Zaczną też bujnie wzrastać.
Tuje najczęściej nawozimy trzy razy w roku – wiosną, latem oraz jesienią. W zależności od pory roku, należy stosować preparaty różniące się składem. Nawożenie jesienią przeprowadzamy na przełomie września i października.
Jak przeprowadzić jesienne nawożenie tui?
Jesień to czas, kiedy do dokarmiania tui stosujemy preparaty zawierające sporo fosforu oraz potasu. Gotowe mieszanki tych pierwiastków można już znaleźć w sklepach i centrach ogrodniczych. To te składniki mineralne idealnie przygotują rośliny na nadchodzący trudny okres zimowy. Dodatkowo warto zasilić tuje także magnezem. Niedobory tego składnika objawiają się najczęściej żółknięciem i obumieraniem igieł tui.
Poza sklepowymi nawozami, możemy także zastosować preparaty organiczne. Dobrym rozwiązaniem będzie podsypać wierzchnią warstwę ziemi torfem bądź ziemią ogrodową do iglaków. W ten sposób dostarczymy roślinom wszystkie składniki potrzebne im do prawidłowego rozwoju, między innymi próchnicę.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements