StoryEditorPrace w ogrodzie

Kalendarz biodynamiczny na maj 2023. Jakie prace warto zaplanować w dzień liścia?

04.05.2023., 10:42h
Prace ogrodowe w maju ruszają pełną parą. To dobry moment na wysiew buraków ćwikłowych, pietruszki czy marchewki. Swoje kolejne aktywności dobrze jest wpisać w grafik w odpowiednie miejsca.

W maju ściółkujemy rabaty i rozmnażamy byliny kłączowe i rozłogowe przez podział. Dni kwiatowe przeznaczamy na wysiew kwiatów jednorocznych, sadzimy byliny, drzewa, krzewy i pnącza o dekoracyjnych kwiatach. Dzielimy cebule lilii i ścinamy przekwitłe pędy kwiatowe tulipanów, hiacyntów i narcyzów.

Jakie zadania czekają na nas po pełni?

W pojemnikach sadzimy lobelie, petunie, pelargonie i inne. Po pełni wkraczamy na zagony z dymką na szczypior i innymi roślinami liściastymi. Sadzimy rozsadę, m.in. majeranku, bazylii, a także kalarepy, kapusty, brokułów. Wysiewamy endywię. Na rabatach sadzimy trawy ozdobne i siejemy trawę cytrynową. W donicach sadzimy kocanki, koleusy.

image

Kalendarz biodynamiczny

FOTO: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Kiedy zrobić gnojówkę z liści paproci?

W dni owocu lustrujemy drzewa owocowe pod kątem szkodników i chorób, przygotowujemy opryski i mydło ogrodnicze, by w porę zadziałać.

W dzień kwiatu zbieramy kwiaty mniszka na syrop i miodek, a w dni liścia – pokrzywy na gnojówkę, którą będziemy zasilać rośliny i pryskać na choroby. Można zrobić również gnojówkę z liści paproci oraz opryski z młodych pędów iglaków na ślimaki. Po nowiu czas kwiatowy to czas sadzenia kosaćców, goździków, macierzanki oraz hortensji.

Dni liścia sprzyjają nawożeniu trawników, sadzeniu kapust na jesienne kwaszenie. Wysiewamy endywię i siedmiolatkę, sadzimy rozsadę majeranku i bazylii.

image

Legenda do kalendarza biodynamicznego

FOTO: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Aktywności zaplanowane na dni owocu i korzenia

W dni owocu sadzimy rozsady pomidorów, papryki, bakłażanów, dyń, cukinii, patisonów i ogórków, powoli wysadzamy rozsadę melonów i kawonów. Wysiewamy nasiona fasoli szparagowej karłowej i pnącej, a także fasoli na suche ziarno. Jabłonie i grusze pryskamy na parcha.

Dni korzenia to czas prac polowych, pielenia, usuwania chwastów trwałych, przycinania przekwitających bylin, palikowania i ściółkowania. 

Małgorzata Wyrzykowska

Więcej na: Tygodnik Poradnik Rolniczy

fot. envato elements

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 18/2023 na str. 52.

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 00:18